X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Suva

Suva / Fidži

Na jihovýchodním pobřeží Viti Levu, největšího ostrova souostroví Fidži, se rozkládá Suva. Město v provincii Rewa je hlavním městem ostrova a se svými 330 tisíci obyvateli v metropolitní oblasti také největším městem nejen země, ale celého jižního Tichomoří.

Věří se, že tam, kde stojí dnešní Suva, se původní lidé Fidži usadili už před rokem 1820, vlastní město bylo založeno ale až v roce 1849. Když Levuka na sousedním ostrově Ovalau přestala coby hlavní evropské město Fidži dostačovat, převzala Suva v roce 1882 její roli. Za druhé světové války město sloužilo jako spojenecká námořní a letecká základna, což dodnes připomíná vojenský hřbitov na vrcholku nad přístavem. Dnes je Suva, město širokých bulvárů, zelených parků a honosných budov z doby britského kolonialismu, politickým, ekonomickým a kulturním centrem Fidži, ale také jeho nejdůležitějším přístavem a oblíbenou zastávkou výletních lodí na jejich plavbách po jižním Pacifiku. 

Město na kopcovitém poloostrově mezi zálivem Laucala a přístavem Suva je zajímavou směsicí moderních staveb a tradiční koloniální architektury. Už v roce 1909 byla vystavěna městská knihovna, mezi lety 1937-39 pak rozlehlé vládní budovy, v nichž už však fidžijský parlament nesídlí: v roce 1992 se přestěhoval do nového komplexu, který si zájemci mohou prohlédnout s průvodcem.

Úzká Cummingova ulice lemovaná hezkými dřevěnými domy bývala v koloniální době společenským centrem a dnes je jedním z nejoblíbenějších středisek nákupů města. Hezká pískovcová katedrála Svatého srdce pochází už z roku 1902 a je zajímavým průnikem křesťanské a fidžijské architektury, který určitě stojí za krátkou zastávku.

Kdo chce nahlédnout do minulosti ostrova i tradic jeho původních obyvatel, může navštívit Muzeum Fidži, založené v roce 1904 a zasazené dnes v nádherné botanické zahradě. Muzeum spravuje nejširší sbírku fidžijských artefaktů na celém světě a k vidění jsou tady například tradiční kánoe, tetovací nástroje nebo jedinečná expozice na téma kanibalismu.

Suva se může pochlubit bezmála 80 parky: zatímco Suva Point je oblíbený k pozorování východů a západů slunce, Albert Park v centru města byl dějištěm mnoha významných historických událostí. Thurstonovy botanické zahrady pak ocení hlavně milovníci fauny, kteří tady najdou rostlinné druhy z celého jižního Pacifiku.

Jen pár minut jízdy severně od města leží lesní park Colo-i-Suva s kilometry pěších tras tropickou džunglí i pěknými vodopády, nabízejícími příjemné osvěžení v horkém dni. Kdo vystoupá až na vrchol hory Korobaba, bude za vynaloženou námahu odměněn panoramatickými výhledy na moře i do vnitrozemí.

I když Suva leží na poloostrově a je obklopená mořem, je její pobřeží z velké části pokryté hustými mangrovy, a tak kdo se chce podívat na pláž, musí vyrazit až do 50 kilometrů vzdáleného Pacific Harbour.

Suva je jednou z nejvyhledávanějších nákupních destinací celého Pacifiku a její ulice lemované obchody nabízí vše od jídla přes šperky až po elektroniku, rušný městský trh pak čerstvé ovoce a zeleninu od místních prodejců.

Místa, která stojí za to vidět

Sacred Heart Cathedral – Prohlédněte si hezkou pískovcovou katedrálu, vystavěnou už v roce 1902.

Fiji Museum – Seznamte se s historií a kulturou země v muzeu s největší sbírkou fidžijských artefaktů na světě.

Thurston Gardens – Obdivujte rostliny z celého jižního Pacifiku v nádherné botanické zahradě, založené už na konci 19. století.

Colo-i-Suva Forest Park – Vydejte se na pěší túru překrásnou krajinou tropického lesa a osvěžte se pod pěknými vodopády.

Mount Korobaba – Vystoupejte na nejvyšší vrchol v okolí města a kochejte se odsud úchvatnými panoramatickými výhledy na moře i do vnitrozemí.

Suva Municipal Market – Zažijte atmosféru rušného tržiště a nakupte čerstvé produkty od místních prodejců.

Pacific Harbour Beach – Relaxujte, koupejte se a opalujte na kouzelné písčité pláži na břehu jižního Tichého oceánu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Suvy