X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Benoa (Bali)
Benoa (Bali)

Plavby v okolí

Benoa (Bali) / Indonésie

Benoa bývala kdysi jen malou rybářskou vesnicí. Dnes je to místo, kde najdete nespočet hotelů a restaurací a kde zakotví vaše výletní loď a vezme vás odsud na průzkum jedné z bezkonkurenčně nejoblíbenějších destinací jihovýchodní Asie.

Bali je součástí řetězce ostrovů Lesser Sunda a najdete ho mezi Jávou a Lombokem. Žijí tady přes 4 miliony stálých obyvatel, většina z nich jsou Hinduisté. Ostrov byl obydlen již dva tisíce let před naším letopočtem a prvními Evropany, kteří k jeho břehům připluli, byli v roce 1512 Portugalci. Na konci 16. století sem dorazili Nizozemci a v polovině 19. století převzali nad Bali faktickou politickou a ekonomickou kontrolu. Nezávislosti získal ostrov až po druhé světové válce. Výbuch sopky Gunung Agung v roce 1963 stál život tisíce lidí, další stovky potom byly zabity při teroristických útocích na počátku 20. století. Přesto, že tyto katastrofy vždy na nějakou dobu negativně ovlivnily turistický ruch, lidé se na nádherné Bali vždy znovu a znovu vracejí a k ekonomice ostrova přispívají až 80 %.

To, co je sem táhne především, jsou překrásné pláže, které si užijete, ať už jste příznivci vodních sportů nebo u moře rádi jen lenošíte. Vyrazte surfovat nebo objevujte život pod mořskou hladinou se šnorchlem nebo cylindrem na zádech. Budete uchváceni: jen v oblasti kolem Bali najdete na 500 různých druhů korálů, sedmkrát víc než v celém Karibiku.

Dominantou Bali je aktivní sopka Gunung Agung, vypínající se do výšky 3031 metrů nad mořem, na kterou se můžete v noci vydat s průvodcem a za náročný výšlap se z jejího vrcholku odměnit nádherným východem slunce. Zdržujete-li se raději ve městě, zůstaňte v balijské metropoli Denpasaru, nebo navštivte kulturní centrum ostrova, Ubud, proslavený filmem Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v hlavní roli.

Na Bali najdete chrámy na každém kroku, někteří dokonce tvrdí, že je jich tady více než domů. Jste-li tedy fanoušky architektury, přijdete si na své. Největším a nejdůležitějším hinduistickým chrámem je Besakih, na břehu jezera Bratan leží chrám Ulun Bratu, na jižním pobřeží Bali se pak rozkládá Uluwatu s kouzelnými výhledy na oceán.

Nedílnou součástí balijské kultury jsou divadlo a tanec a vy byste si je při návštěvě ostrova určitě neměli nechat ujít. Nebojte se také propadnout nákupní horečce a odvezte si domů hezký suvenýr: starožitný nábytek, dřevořezbu, stříbrný nebo zlatý šperk nebo třeba originální malbu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Benoa

Bonus

Austrálie, Indonésie, Singapur na lodi Celebrity Eclipse

Loď: Celebrity Eclipse
Trasa: Austrálie, Indonésie, Singapur
Nalodění: Melbourne, Austrálie
Vylodění: Singapur, Singapur
Trvání: 15 nocí