Ostrov Komodo
Ostrov Komodo

Plavby v okolí

Ostrov Komodo / Indonésie

Komodo je jedním z více než 17 500 ostrovů, které dohromady tvoří souostroví Indonésie. Ostrov je známý především jako domov varanů komodských, největších plazů na Zemi, po kterých je také pojmenován. Na Komodu žijí asi dvě tisícovky stálých obyvatel. Ti jsou potomky bývalých odsouzenců, kteří byli na ostrov deportováni a postupem času se smísili s lidmi kmene Bugis z Celebesu.

Komodo je součástí řetězce ostrovů Lesser Sunda a celé jeho území spadá pod Národní park Komodo. Na západní straně sousedí s ostrovem Sumbawa, na východě potom s ostrovy Flores. Jeho povrch je směsicí rezavě červených vulkanických kopců, savan a lesů, na pobřeží rostou mangrovy a pod mořskou hladinou se rozprostírá nádherný korálový útes.

První Evropané navštívili ostrov až na začátku 20. století. Přilákaly je sem zvěsti o tajemných příšerách, obrovských dracích, které šířili Nizozemští mořeplavci sídlící v té době na sousedních ostrovech Flores. V následujících letech jich bylo několik uloveno, již v roce 1915 ale nizozemská vláda prohlásila ještěry za chráněné. Od doby, co byli varani objeveni, přijíždějí je na Komodo zkoumat vědecké expedice z celého světa.

Zajímavá je nejen historie ostrova coby trestanecké kolonie, ale především jeho nádherná příroda a unikátní fauna. Na Komodu žije asi 4 tisíce varanů, kteří v dospělosti mohou dosáhnout délky až 3 metrů, dožívají se až 50 let věku a obývají také několik menších ostrovů, sousedících s Komodem, a západní Flores. Při své návštěvě se ale můžete těšit taky na jeleny jávské (kteří tady však nejsou původní), vodní buvoly, prasata páskovaná, cibetky, kakadu nebo makaky.

Na Komodu najdete pláž s růžovým pískem, jednu z pouhých sedmi na světě. Písek ve skutečnosti růžový není, jen se takový zdá být. Je směsicí bílého a červeného písku, drobounkých částeček mořských prvoků známých jako dírkonošci.

Ostrov je velmi oblíbenou turistickou destinací a v roce 2011 byl zapsán na seznam Nových sedmi divů přírody. Ročně sem míří desetitisíce lidí. Ty lákají nejen křišťálově čistá voda a pestrý život pod mořskou hladinou, které vyzývají k potápění a šnorchlování, ale také nespočet příležitostí k nádherným výletům i celo a vícedenním trekům s průvodcem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Ostrova Komodo

Austrálie, Nová Kaledonie, Papua Nová Guinea, Indonésie, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Omán, Jordánsko, Egypt, Itálie na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa: Austrálie, Nová Kaledonie, Papua Nová Guinea, Indonésie, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Omán, Jordánsko, Egypt, Itálie
Nalodění: Sydney, Austrálie
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 43 nocí