X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Semarang (Jáva)
Semarang (Jáva)

Plavby v okolí

Semarang (Jáva) / Indonésie

Semarang, hlavní a největší město provincie Střední Jáva, najdete na severním pobřeží ostrova. Za doby nizozemské koloniální nadvlády bylo město, které je dnes domovem téměř 2 milionů lidí, jedním z nejdůležitějších přístavů v oblasti. Když ho v roce 1678 Nizozemci oficiálně přebírali, byl Semarang jen malým sídlem s muslimskou částí, čínskou čtvrtí a nizozemskou pevností ve tvaru pětiúhelníku, která měla kolonizátory chránit před akcemi rebelů. Město bylo vystavěno v klasickém evropském stylu s kostelem v centru, širokými bulváry a ulicemi lemovanými nádhernými vilami.

Byli to právě Nizozemci, kteří v oblasti založili tabákové plantáže a vystavěli silnice a železnice, což Semarang proměnilo ve významné obchodní centrum. V 70. letech 19. století bylo město moderním sídlem s nemocnicí, kostely, hotely a výstavními domy podél hlavních ulic a rychle se rozrůstalo. Za druhé světové války bylo město po nějakou dobu okupováno Japonskem, aby po jejím skončení získalo nezávislost a stalo se metropolí jedné z jávských provincií.

Semarang se těší klimatu tropického deštného lesa s poměrně stabilními teplotami pohybujícími se kolem 28 stupňů a štědrým přísunem deště v podstatě po celý rok. I když si tedy většinou vystačíte s trikem s krátkými rukávy a kraťasy nebo sukní, pozor na návštěvy mešit, kde po vás může být vyžadován konzervativnější oděv.

Město není zrovna přední turistickou destinací, má však svoje vlastní kouzlo: moderní výškové budovy tady stojí bok po boku koloniální architektuře, čínské čtvrti a malým kampongům, tradičním asijským vesničkám. Turisté, kteří sem připlouvají na palubách výletních lodí, odsud většinou míří na jednodenní výlet do Borobuduru. Největší buddhistický chrámový komplex na světě byl vystavěn ve stínu dvou vulkánů už v 9. století, ve 14. století byl opuštěn a poté prošel několika rozsáhlými rekonstrukcemi. Dnes je zapsán na seznam UNESCO a patří mezi nejnavštěvovanější památky Indonésie.

Až se z jeho návštěvy vrátíte zpět do Semarangu, nezapomeňte ochutnat některý z místních tradičních pokrmů, jako je například Bandeng presto, pod tlakem vařená mléčná ryba. Semarang je někdy nazýván také „městem jamu“, je totiž důležitým producentem „jamu“, tradičních indonéských léčivých bylin oblíbených po celé zemi, které si s sebou můžete odvézt třeba jako suvenýr.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Semarangu

Sleva

Singapur, Indonésie, Austrálie na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Singapur, Indonésie, Austrálie
Nalodění: Singapur, Singapur
Vylodění: Fremantle (Perth), Austrálie
Trvání: 12 nocí