X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Lifou (Nová Kaledonie)
Lifou (Nová Kaledonie)

Plavby v okolí

Lifou (Nová Kaledonie) / Společenství sui-generis Francie

Východně od hlavního ostrova Nové Kaledonie, souostroví v jižním Tichém oceánu, patřícím Francii, se nachází Lifou. Ostrov, známý také jako Drehu, je největším a nejdůležitějším z ostrovů provincie Loyalty Islands. 81 kilometrů dlouhý a 25 kilometrů široký ostrov má asi 10 tisíc obyvatel.

Lifou býval součástí podmořské sopky a před 2 miliony let byl vyzdvižen nad hladinu. Ostrov byl objeven Francouzi v roce 1857 a záhy poté se dostal do hledáčku velrybářů, obchodníků, ale také misionářů, kteří sem mířili spasit duše místních obyvatel. Dnes je hlavní ekonomickou aktivitou největšího atolu světa turismus.

Výletní lodě přistávají v Easu na severozápadním pobřeží ostrova, kde na jejich návštěvníky čeká tržiště pod širým nebem a prodejci, nabízející jídlo, oděvy nebo rukodělné výrobky a umělecké předměty. V polovině 19. století byl po příjezdu misionářů na ostrov vystavěn na útesu nad mořem kostelík Notre Dame de Lourdes, od něhož jsou nádherné výhledy na nedaleké zátoky. Na ty, kteří chtějí jen tak relaxovat, čeká hned překrásná písečná pláž s palmami a pozvolným přístupem do tyrkysové vody.

Lifou je rovinatý a přesto, že nemá ani hory, ani řeky, může se pochlubit pestrou vegetací, hustou tropickou džunglí a terasovitými útesy. Jeho pobřeží je lemované úchvatnými korálovými útesy, lákajícími sem milovníky šnorchlování a potápěče z celého světa. Oblíbenými aktivitami jsou ale také pěší výlety bujným porostem, průzkum četných jeskyní nebo poznávání kultury a způsobu života místních obyvatel, kterým se říká Kanakové.

Na severním pobřeží města ční nad hladinu oceánu dramatické útesy Jokin a moře pod nimi je jedním ze skvělých míst ke šnorchlování na ostrově. Další je například zátoka Jinek, jen co by kamenem dohodil od přístavu. Aktivně založení si tady mohou půjčit kajak a vyrazit na průzkum nedalekých jeskyní.

Ve vesničce Hnathalo asi 15 minut jízdy východně od Easa se k nebi vypíná baptistický kostel St. Pierre, od něhož vede půlhodinová procházka k jeskyni se sladkovodním jezírkem, v němž je možné se vykoupat.

Ve středu západním pobřeží Lifou leží v Santálové zátoce Peng, jedna z nejkrásnějších pláží celého ostrova. Přístupná je krátkou pěší procházkou přes les a pozorovat odsud západ slunce je zážitkem, na který se jen tak nezapomíná. Oblíbenou pláží, která většinou nechybí ani v nabídce exkurzí lodních společností, je pláž Luecila na východě Lifou.  Záliv Wanda v jihozápadní části ostrova je pak proslulý svými jeskyněmi a mořskými želvami, které je tady možné pozorovat.

Velká většina potravin se na ostrov dováží, sázkou na jistotu jsou ale vždy čerstvé ryby a mořské plody a lahodné mléko z právě rozseknutého kokosu.

Místa, která stojí za to vidět

Notre Dame de Lourdes Church – Kochejte se nádhernými výhledy od hezkého kostelíka, vystavěného na útesu v polovině 19. století.

Jokin Cliffs – Nenechte si ujít dramatické útesy severního pobřeží Lifou.

Jinek Bay – Ponořte se pod tyrkysovou hladinu jižního Tichého oceánu a obdivujte život úchvatného korálového útesu.

Hnathalo – Od kostela svatého Petra vyrazte na pěší trek k jeskyni s osvěžujícím sladkovodním jezírkem.

Peng Beach – Nechte se okouzlit překrásným západem slunce z pláže, připomínající ráj na zemi.

Luecila Beach – Odpočívejte, koupejte se a užijte si kulturní vystoupení Kanaků, původních obyvatel ostrova.


Místa, která stojí za to vidět