Mare (Nová Kaledonie)
Mare (Nová Kaledonie)

Plavby v okolí

Mare (Nová Kaledonie) / Společenství sui-generis Francie

Východně od Austrálie se rozkládá souostroví Nová Kaledonie, zámořské území Francie v Tichém oceánu. Na východ od jeho hlavního ostrova, Grande Terre, leží druhý největší ostrov provincie Loyalty Islands, Maré, nazývaný také Nengone. Ostrov má asi 6 tisíc obyvatel a jeho administrativním centrem je Tadine, přístav výletních lodí.

42 kilometrů dlouhý a v nejširším místě 33 kilometrů měřící ostrov je korálovým atolem, vyzdviženým 130 metrů nad hladinu oceánu. Nejvyšší z ostrovů provincie nabízí svým návštěvníkům překrásnou přírodu okořeněnou tradicemi a legendami původních melanéských obyvatel.

Svému původu vděčí Maré za celou řadu zajímavých přírodních útvarů. Nedaleko La Roche se 30 metrů nad hladinu moře vypínají útesy rokle, která si na základě jedné z místních legend vysloužila název Bojovníkův skok.

Asi 3 kilometry od města Tadine na západním pobřeží ostrova se nachází korálové jezírko s křišťálově čistou vodou, známé jako přírodní akvárium, v němž je možné pozorovat nespočet druhů ryb nebo dokonce mořské želvy. O 10 kilometrů dál najdou návštěvníci jeskyni Pethoen, ukrytou uprostřed dech beroucího tropického deštného lesa. Její klenba rámovaná majestátními krápníky vezme dech, stejně jako 40 metrů hluboká kruhová propast Bone Abbys, porostlá kořeny banyánu, šplhajícími po stěnách k vodě na jejím dně.

Pláže Maré jsou úzké, často lemované strmými útesy. Za zmínku stojí například Wabao a Kurine s bělostným pískem nebo o poznání divočejší Pede, považovaná za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Na paty jí pak nepochybně šlape pláž u teras Shabadran nebo Yejele v zátoce Niri, ideální místo ke koupání, opalování nebo šnorchlování.

Příznivci záhad by si neměli nechat ujít zastávku u památníku La Monique, připomínajícího zmizení stejnojmenné lodě a jejích téměř 130 pasažérů na cestě mezi Maré a hlavním městem Nové Kaledonie, Nouméou.

Maré si pro své návštěvníky připravil celou řadu jedinečných festivalů – počínaje květnovým festivalem avokáda přes festival turismu v září až po Festival moře, konaný na začátku listopadu.

Jednou z hlavních ekonomických aktivit ostrovanů je pěstování ovoce a zeleniny, jejichž čerstvosti se mohou vyrovnat snad jen ryby a mořské plody, vytažené z místního křišťálově čistého moře.

Místa, která stojí za to vidět

Yejele Beach – Stravte den opalováním, koupáním a objevováním života pod mořskou hladinou se šnorchlem na překrásné písečné pláži.

Bone Abyss – Obdivujte vzdušné kořeny banyánu, šplhající po strmých stěnách 40 metrů hluboké propasti.

Warrior´s Leap – Nechte se okouzlit dramatickou, 30metrovou strží, k níž se váže zajímavá legenda o bojovnících, kteří se odsud vrhli do moře.

La Monique Monument – Připomeňte si záhadné zmizení novozélandské lodi La Monique v roce 1953.

Pethoen Cave – Osvěžte se v chladivé průzračné vodě jezírka jeskyně s tisíci nad hlavou visících krápníků.


Místa, která stojí za to vidět