X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Noumea (Nová Kaledonie)
Noumea (Nová Kaledonie)

Plavby v okolí

Noumea (Nová Kaledonie) / Společenství sui-generis Francie

Na jihozápadním pobřeží hlavního ostrova Nové Kaledonie, Grande Terre, se na poloostrově v jižním Tichém oceánu rozkládá Nouméa. Hlavní a největší město souostroví, které je zámořským teritoriem Francie, má asi 100 tisíc obyvatel a je nejdůležitějším přístavem země.

První evropské sídlo bylo v oblasti dnešní Nouméy založeno v polovině 19. století a než roku 1866 získalo svůj stávající název, bylo známé jako Port-de-France. Zpočátku trestanecká kolonie se brzy stala centrem exportu niklu a zlata z nedalekých dolů. Za druhé světové války sloužila Nouméa jako základna amerického vojska v jižním Pacifiku, dnes je pro svoje příznivé klima a jedinečnou směsici francouzské a melanéské kultury oblíbenou turistickou destinací.

Město se může pochlubit širokou promenádou, táhnoucí se podél celého pobřeží. Kokosové náměstí s hezkou fontánou a katedrálou svatého Josefa z roku 1893 je ve skutečností sérií čtyř náměstí s parkem a lavičkami, hezkými obchody a příjemnými kavárnami.

Kdo se chce dozvědět více o tradicích původních Kanaků, má skvělou příležitost v Kulturním centru Jean-Marie Tjibaou. Zajímavé expozice napříč tichomořským regionem pak nabízí Muzeum Nové Kaledonie, zatímco Městské muzeum se zaměřuje na druhou světovou války a roli Nouméy coby námořní základny spojenců.

V Akváriu Lagun se návštěvníci mohou seznámit s pestrým životem druhého největšího korálového útesu na světě, v Botanické zahradě a ZOO je potom k vidění řada původních rostlinných i živočišných druhů souostroví.

Město na nepravidelném hornatém poloostrově je obklopeno nádhernými zátokami s plážemi ideálními ke koupání i vodním sportům. Na milovníky potápění čekají rozmanité tropické ryby a mořské želvy, příznivci pěší turistiky pak mohou vyrazit na trek na některý z vrcholků, odkud jsou nádherné výhledy do širokého okolí.

Nouméa je vstupní branou do vnitrozemí a krásných přírodních parků, jako je například park Modrá řeka, domov vzácného ptáka kagu chocholatého nebo netopýra kaloně. Oblíbená je vyjížďka trajektem na ostrůvek s majákem Amédée ze 60. let 19. století. Ten je jedním z nejvyšších na světě a kdo nemá strach vystoupat až na jeho vrchol, může se kochat panoramatickými výhledy na město i oceán.

Restaurace Nouméy servírují evropskou kuchyni se silným francouzským vlivem, kdo chce ale ochutnat něco skutečně místního, měl by se poohlédnout po jídelním lístku s bougna, tradičním kanackým pokrmem ze sladkých brambor, tara, ryb a mušlí, vařených v banánových listech. Ti, kteří se nebojí skutečné exotiky, mohou ochutnat – syrové nebo opékané - bílé červy.

Místa, která stojí za to vidět

Place des Cocotiers – Na hlavním náměstí s hezkým parkem se nechte okouzlit pěknou katedrálou z konce 19. století a zavítejte do některé z příjemných kaváren.

Jean-Marie Tjibaou Cultural Centre – Nahlédněte do kultury a tradic původního lidu Kanaků a prohlédněte si rituální masky, kostýmy, totemy nebo tradiční melanéské domy.

Musee de la Ville – Seznamte se s dějinami regionu za druhé světové války, kdy byla Nouméa základnou spojeneckých vojsk v jižním Tichomoří.

Aquarium des Lagons – Obdivujte řadu druhů tropických ryb i mořské želvy v malém, ale zajímavém akváriu.

Le Phare Amédée – Nenechte si ujít překrásné kruhové výhledy z jednoho z nejvyšších majáků světa.

Plage de´l Anse Vata – Užijte si slunečný den na hezké pláži, ideální ke koupání, opalování i windsurfingu.

Parc provincial de la Rivière Bleue – Vyrazte na trek prastarou krajinou, která je domovem majestátních stromů kauri i vzácného kagu chocholatého, národního ptáka země.


Místa, která stojí za to vidět