X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Oban (Stewartův Ostrov)
Oban (Stewartův Ostrov)

Plavby v okolí

Oban (Stewartův Ostrov) / Nový Zéland

Na východním pobřeží Stewartova ostrova leží Oban. Hlavní a jediné město ostrova, oddělené od Jižního ostrova Nového Zélandu jen 30 kilometrů širokou úžinou Fouveaux, je domovem asi 400 stálých obyvatel.

Oban se rozkládá v hezké zátoce Halfmoon a je malým městem s několika kavárnami, restauracemi a obchody se suvenýry. Již samotný jeho název – v překladu ze skotské gaelštiny Malá zátoka – poukazuje na silný vliv, který tady měli na počátku kolonizace imigranti se Skotka.

Informace je možné získat v návštěvnickém centru The Red Shed, na zájemce o historii ostrova pak čeká muzeum Rakiura se zajímavou sbírkou předmětů a fotografií na téma maorského osídlení, velrybářství, rybolovu, těžby dřeva nebo hornictví. Další zásobu faktů nabízí 40minutový film, vysílaný v průběhu letní sezóny v místním divadle Bunkhouse.

Hlavním lákadlem Stewartova ostrova je nádherná příroda teprve v roce 2002 otevřeného Národního parku Rakiura, nejmladšího v zemi. Hustý deštný les a překrásné pláže na jeho březích jsou rájem milovníků pěší turistiky, ale také domovem bizarního nelétavého novozélandského ptáka kiwi nebo ohroženého tučňáka žlutookého. Ostrovem vede hned několik značených treků. Kdo je omezený časem, může si projít oblíbený a ne příliš náročný Rakiura Track, jeden z takzvaných „Velkých treků“ Nového Zélandu. Dobrodružnějším – a těm, kterým nevadí bláto mnohdy po kolena – se bude líbit mnohadenní okruh severní nebo jižní částí ostrova. Šance spatřit na nich kiwi a další původní zástupce ptačí říše je velká.

V Obanu je k dispozici půjčovna kol, skútrů a kajaků a populární jsou také vyjížďky na člunu na odlehlejší místa ostrova, kam se dá dostat jen lodí. Za návštěvu tak určitě stojí třeba hezká pláž Millar´s Beach a nedaleká historická norská velrybářská stanice, ze které mezi lety 1923 a 1933 vyplouvaly velrybářské lodě na své výpravy do Antarktidy.

Jen co by kamenem dohodil od Obanu, leží ostrov Ulva, jehož nádhernou přírodu bez predátorů je možné obdivovat z nenáročného treku, jenž návštěvníky zavede na překrásné pláže i k okouzlujícím výhledům.

Oblíbeným suvenýrem, který si návštěvníci z Nového Zélandu (a Stewartův ostrov není žádnou výjimkou) odváží, je zelený kámen nefrit. V Obanu je možné koupit výrobky z něj v obchodě Rakiura Jade, kdo si chce vytvořit kousek vskutku originální, může se zúčastnit speciálního workshopu.

Místa, která stojí za to vidět

Rakiura National Park – Poznejte nádhernou přírodu nejmladšího národního parku Nového Zélandu třeba při procházce po treku Rakiura.

Norwegian Whaler´s Bay – Nahlédněte do časů expedičních výprav na Antarktidu na místě historické velrybářské stanice.

Rakiura Museum – Seznamte se s historií Stewartova ostrova v muzeu se zajímavou sbírkou artefaktů a starých fotografií.

Bunkhouse Theatre – Nenechte si ujít originální film o ostrově a jeho minulosti, kterými vás provede místní pes.

Ulva Island – Vyrazte na krátkou projížďku člunem na ostrov s nádhernou přírodou, pozorujte původní druhy ptáků a kochejte se hezkými výhledy.

Rakiura Jade – Vyrobte si vlastní šperk ze zeleného nefritu a odvezte si z Nového Zélandu pěkný suvenýr.


Místa, která stojí za to vidět