Callao (Lima)
Callao (Lima)

Plavby v okolí

Callao (Lima) / Peru

Na západním, tichomořském pobřeží centrálního Peru leží nejvýznamnější přístav země, El Callao.

Callao bylo založeno španělskými kolonizátory v roce 1537 a brzy se stalo nejdůležitějším obchodním přístavem Španělska v Pacifiku. V prosinci 1824 město, stejně jako celé Peru, získalo nezávislost a později bylo známé jako jedno z největších center pašování kokainu na světě.

Významnou památkou je historická pevnost Castillo de Real Felipe z 16. století a vojenské muzeum a ostrovy Cavinzas a Palomino jsou známé svými velkými koloniemi lvounů a mořských ptáků.

Callao je bránou do Limy, hlavního města Peru, které je odsud vzdálené jen 15 kilometrů. Lima je směsicí koloniální architektury, pozůstatků před-hispánských staveb a zajímavých muzeí. Region byl osídlen už před 10 tisíci lety, Lima samotná však byla založena až v roce 1535 známým španělským objevitele Franciscem Pizarrem a nesla jméno Město králů (Ciudad de los Reyes). Mezi lety 1684 a 1687 byly kolem města postaveny zdi, které jej měly chránit před útoky pirátů – jejich pozůstatky se zachovaly dodnes, a to přesto, že město od té doby postihla řada zemětřesení. To z roku 1687 zničilo většinu budov a Lima byla silně poničena i zemětřeseními z let 1746 a 1940. Od 40. let 20. století začala Lima po období ekonomické stagnace znovu prosperovat a dnes má asi 9 milionů obyvatel. 

Historické centrum Limy je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO: najdete tady španělské koloniální budovy, nádherné kostely i pozůstatky Inckých staveb. Na hlavním náměstí, Plaza de Armas, kde bylo město založeno, stojí Vládní palác a majestátní koloniální katedrála, přestavěná v 18. století poté, co byla zničena zemětřesením.

Za návštěvu určitě stojí Kostel svatého Františka z Assisi s nádhernými řezbami a slavnými katakombami. Dalšími příklady koloniální architektury jsou palác Torre Tagle a jeho zajímavé dřevěné vyřezávané balkony.

V Muzeu zlata (Museo de Oro) můžete obdivovat širokou kolekci zlata, předkolumbovských pokladů a taky historických zbraní. Lima hostí celou řadu parků, Park de la Reserva je domovem největší fontány světa, známé jako Kouzelný vodní okruh.

Dobrým místem pro nákup tradičních výrobků peruánských Indiánů je trh v Miraflores. Lima je známá jako gastronomické hlavní město Amerik a byla by určitě škoda neochutnat některou z místních specialit.

Asi 30 kilometrů na jih od města leží ruiny Pachacamac, pocházející z 8. století před naším letopočtem z doby Inků. Lima je také výchozím místem pro exkurze do světoznámého Machu Picchu, k obrazcům na plošině Nazca, k jezeru Titicaca či do Amazonského pralesa.

 

Místa, která stojí za to vidět

Plaza de Armas – Podívejte se na místo, kde byla v roce 1535 založena Lima, prohlédněte si Vládní palác i majestátní koloniální katedrálu.

Museo Larco – Navštivte muzeum sídlící v nádherné koloniální budově, postavené na pozůstatcích předkolumbovské pyramidy ze 7. století, a prohlédněte si překrásnou kolekci zlata a šperků starověkého Peru, sbírku erotických archeologických předmětů i nádherné zahrady.

Parque de la Reserva – Obdivujte Kouzelný vodní okruh (Circuito Magico del Agua), největší komplex fontán na světě, projděte se vodním tunelem a nenechte si ujít noční světelnou show.  

Iglesia y Convento de San Francisco – Prohlédněte si katakomby kostela a kláštera z druhé poloviny 17. století, kde jsou prý uloženy pozůstatky 70 tisíc lidí.

Pachacamac – Vyjeďte za město a seznamte se s dávnou historií Peru na místě starověkých ruin důležitého náboženského centra, vybudovaného tisíc let před říší Inků.

Choco Museo – Oslaďte si život v muzeu čokolády, kde se dozvíte nejen to, jak se tato pochoutka vyrábí, ale především ochutnáte ty nejlepší vzorky z organických peruánských bobů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Callao

Peru, Ekvádor, Panama, Kostarika, Nikaragua, Salvador, Guatemala, Mexiko, USA z Callao na lodi Norwegian Jade

Loď: Norwegian Jade
Trasa: Peru, Ekvádor, Panama, Kostarika, Nikaragua, Salvador, Guatemala, Mexiko, USA
Nalodění: Callao (Lima), Peru
Vylodění: San Diego, USA
Trvání: 17 nocí

Plavby do Callao