X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Salaverry
Salaverry

Plavby v okolí

Salaverry / Peru

Přístavní město Salaverry leží na západním, tichomořském pobřeží Peru asi 550 kilometrů severně od Limy a půlhodinu jízdy na jih od města Trujillo.

Trujillo je třetím největším městem Peru, které se rozkládá na úpatí jihoamerických And v ústí řeky Moche ve stejnojmenném údolí. Přesto, že je oblast navštěvována nepoměrně méně než pobřeží země na jih od Limy, má pro návštěvníky přichystán nespočet zajímavých archeologických památek a díky menšímu množství turistů také autentičtější atmosféru starých koloniálních dob.

Historie oblasti sahá do doby tisíců let před naším letopočtem. Prvními Evropany na místě dnešního Trujilla byli Španělé a podle historiků město založil v roce 1534 španělský conquistador Diego de Almagro. Město se rychle rozrůstalo, v roce 1619 bylo ale zničeno zemětřesením. Mezi lety 1687-89 byla kolem Trujilla vystavěna 5,5 kilometrů dlouhá zeď, která ho měla ochránit před piráty.

Na počátku 19. století se město stalo centrem boje země za nezávislost, formálně ji vyhlásilo v roce 1820 a o tři roky později se stalo prvním hlavním městem nezávislého Peru. Trujillo prosperovalo a nic se na tom nezměnilo ani poté, co bylo centrum země přesunuto do Limy.

Z koloniální historie města se toho do dnešních dnů zachovalo mnoho: staré kostely i barevné koloniální panské domy s charakteristickými balkony, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti. Patří mezi ně i Dům osvobození, kde byla vyhlášena nezávislost Peru. Další z velmi reprezentativních budov je dům Ganoza s barokní a rokokovou fasádou a dvěma lvy.

Trujillo je považováno za kolébku svobody Peru, což připomíná Pomník svobody na náměstí Plaza de Armas, kde najdete i překrásnou katedrálu z poloviny 17. století.

V údolí nedaleko města se nachází na dva tisíce archeologických míst. Jednou z nejznámějších památek v oblasti je starověké hlavní město Chan Chan, zapsané na seznam UNESCO. Město bylo vystavěno okolo roku 850 lidem kultury Chimu, která předcházela civilizaci Inků. Chan Chan mělo v době své největší slávy na sto tisíc obyvatel a je tak největším předkolumbovským městem obou Amerik a největším hliněným městem na světě.

Ještě o mnoho starší jsou Chrámy Slunce a Měsíce, o jejichž vybudování se zasloužili lidé kultury Moche. Chrámy jsou pyramidové, na Chrám Měsíce bylo použito asi 50 milionů nepálených cihel, Chrám Slunce je největší hliněnou strukturou v Jižní Americe.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Salaverry