X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Port Vila
Port Vila

Plavby v okolí

Port Vila / Vanuatská republika

Na západním pobřeží ostrova Efate v souostroví Vanuatu se na břehu zátoky Mele v jihozápadní části Tichého oceánu rozkládá Port Vila, známé také jako Vila. Hlavní a největší město země, sestávající z 83 ostrovů, má asi 45 tisíc obyvatel, bezmála 20 % populace ostrovů, a je ekonomickým a obchodním centrem země.

Oblast dnešního Port Vila byla melanéským lidem obývána po dlouhá tisíciletí: úlomky keramiky, objevené archeologickými průzkumy v roce 2004, se datují do doby 13. století před naším letopočtem. První Evropané, Portugalci, sem dorazili v roce 1606. V 19. století, kdy byly ostrovy známé pod názvem Nové Hebridy, se ekonomické kontroly nad nimi chopili Britové, už od 80. let 19. století se ale rovnováha přesouvala na stranu Francouzů, kteří začali skupovat pozemky v okolí Port Vila a proměňovat je v největší plantáže na ostrově. Roku 1906 byl region oficiálně prohlášen za anglo-francouzské kondominium, za druhé světové války pak sloužil coby základna amerického a australského letectva. Roku 1987 bylo město silně poničeno cyklonem Ulma, roku 2015 pak cyklonem Pam. Dnes je Port Vila nejdůležitějším přístavem země a přesto, že zemědělství a rybolov zůstávají jeho nejdůležitějšími ekonomickými aktivitami, turismus nabývá na významu.

Port Vila je domovem hned několika památníků: například naproti parlamentu stojí dva tradiční totemy a monument v podobě klu divokého prasete. Nedaleko od parku Nezávislosti se nachází hezký presbyteriánský kostel Port Vila, ve městě je ale k vidění hned několik zajímavých nástěnných maleb, například ta na budově pošty.

Národní muzeum Vanuatu je součástí Vanuatského kulturního centra a vlastní jednu z největších sbírek tichomořských artefaktů na světě. Kdo by chtěl poznat způsob života, kulturu a tradice původních melanéských obyvatel ostrovů, neměl by si nechat ujít návštěvu vesnice Ekasup jižně od centra města.

Port Vila je oblíbenou základnou potápěčů, ale také branou k nádherné přírodě za svými branami. Populární jsou výlety ke kaskádám Mele, několikapatrovému vodopádu se skalními bazénky uprostřed bujného tropického lesa. Rozkládají se asi 20 minut jízdy severozápadně od města a nabízí příjemné osvěžené v horkém dni. To si návštěvníci užijí také v Ráji na řece (Eden on the River) v jižní části ostrova, vodní atrakci s visutými mosty, zip line a možností zaplavat si v křišťálově čisté vodě.

Jen kousek odsud se nachází také mořská rezervace Hideway Island, oblíbená zejména potápěči a příznivci šnorchlování, kteří se tady kromě řady druhů tropických ryb a živočichů mohou těšit i na unikátní podvodní poštu.

Naopak směrem na jih leží Vanuatská zoologická zahrada, kde si zájemci mohou prohlédnout zvířecí obyvatele Vanuatu, a to jak ty běžné, tak vzácné, nebo dokonce nakrmit mladé mořské želvy, které se odsud vypouští zpět do oceánu.

Nevelké centrum Port Vila je domovem živoucího tradičního trhu s pestrými stánky s čerstvou produkcí a rukodělnými výrobky, které budou určitě zajímavými suvenýry.

Kuchyně Vanuatu je založena na rybách a mořských plodech, doplněných o kořenovou zeleninu, nouze není ani o tropické ovoce. Za ochutnávku stojí národní pokrm lap lap, puding z yamu, banánů, manioku nebo taro smíchaných s kokosovým mlékem a solí, pečený na horkých kamenech, nebo simboro, rolka ze stejných surovin, zabalená v banánových listech a vařená na páře.

Místa, která stojí za to vidět

National Museum of  Vanuatu - Nahlédněte do zajímavé historie melanéských ostrovů, objevených Portugalci a v minulosti známých jako Nové Hebridy. 

Mele Cascades - Vypravte se k překrásným vodopádům uprostřed tropického lesa a užijte si příjemné osvěžení na jejich kaskádách.

Ekasup Village – Seznamte se se způsobem života, kulturou i tradicemi původních obyvatel vanuatských ostrovů.

Port Vila Markets - Zažijte atmosféru rušného tržiště a nakupte čerstvou produkci i tradiční suvenýry.

Hideway Island Marine Reserve – Se šnorchlem nebo bombou na zádech objevujte fascinující život korálového útesu a navštivte také jedinečnou podmořskou poštu.

The Reef Vanuatu Zoological - Poznejte typické i vzácné zvířecí obyvatele souostroví i program záchrany mořských želv.

Eden on the River – Nenechte si ujít adrenalinovou procházku po visutých mostech, jízdu na zip line a koupání v nádherně čisté řece.


Místa, která stojí za to vidět