Oranjestad (Aruba)
Oranjestad (Aruba)

Plavby v okolí

Oranjestad (Aruba) / Autonomní státy Nizozemska

Na jižním pobřeží karibského ostrova Aruba se rozkládá jeho největší a zároveň hlavní město, Oranjestad. Městu s asi 35 tisíci obyvateli se často – a ne nadarmo - říká prostě „Playa“, Pláž.

Aruba byla odpradávna obydlena původními Indiány kmene Arawak. V roce 1499 si ostrov nárokovali Španělé, dalších téměř 200 let pak trvalo, než ji pro sebe získali Nizozemci. Město vzniklo kolem pevnosti Zoutman, vystavěné v roce 1796, a od počátku bylo hlavním městem Aruby. Až dodatečně však získalo svůj stávající název, a to na počest nizozemského krále Viléma I.

V Oranjestadu se dodnes zachovala hezká koloniální architektura z doby, kdy Arubě vládli Nizozemci: tradiční vysoké a pestrobarevné domy s nádherně vyřezávanými dřevěnými dveřmi, typickými nizozemskými kachlemi a otevřenými nádvořími.

Hlavními atrakcemi města jsou pevnost Zoutman a věž Viléma III., která stojí nedaleko od ní. Na ostrově je také hned několik muzeí: kdo se chce více dozvědět o minulosti Aruby, má šanci přímo v pevnosti, jež hostí Historické muzeum, nebo třeba v Národním archeologickém muzeu. Jedinečným zážitkem je pak komentovaná prohlídka Muzea aloe s továrnou.

Žádný karibský ostrov se neobejde bez nádherných písečných pláží a Aruba není žádnou výjimkou. Relaxaci, slunění a vodním sportům – třeba na velmi oblíbené Orlí pláži - pak nahrává také velmi příjemné klima se stálou teplotou a minimálním množstvím srážek.

Oranjestad je branou na zbytek ostrova. V jeho nitru leží Národní park Arikok, krajina kaktusů, stromů divi-divi, typicky formovaných větrem, leguánů a koz. Nejen rodinám s dětmi se bude líbit na Pštrosí nebo Motýlí farmě.

Jen co by kamenem dohodil od Oranjestadu, se rozprostírá Renesanční ostrov s překrásným korálovým útesem. Ostrov je v soukromém vlastnictví a nabízí hned dvě pláže – Iguana a Flamingo. Pozorovat je tady možné plameňáky a na své si přijdou i příznivci šnorchlování a potápění, na které pod hladinou čekají dva vraky lodí a dalších více než 20 potápěčských lokalit. Komu to pod hladinou ještě nestačilo, může nasednout na Atlantis, jedinou osobní ponorku na ostrově. Exkurze mimo Oranjestad často směřují také do nevelké vesnice Noord s hezkým kostelem svaté Anny nebo k zajímavým skalním formacím Casibari.

V Oranjestadu nechybí kasina, golfové hřiště ani nespočet možností k nákupům: kromě hodinek, šperků nebo oděvů světových značek budou dobrým suvenýrem třeba holandská káva, čokoláda nebo prvotřídní sýry. Kdo nechce nakupovat v buticích, měl by navštívit některé z tržišť, která nabízí čerstvé ovoce, ale také rukodělné a umělecké výroky.

Mezi tradičními pochoutkami Aruby jsou pan bati, nasládlý chléb, keshi yena, sýr plněný kořeněným masem, nebo pan bollo, tradiční arubský desert, pudding s rumem servírovaný se zmrzlinou.

 

Místa, která stojí za to vidět

Fort Zoutman – Prohlédněte si bývalou koloniální pevnost z konce 18. století i zajímavé Historické muzeum.

Aruba Ostrich Farm – Při komentované prohlídce se seznamte s pštrosy i jejich nelétavými příbuznými, emu.

Aruba Aloe Museum & Factory – Nenechte si ujít návštěvu jedinečného aloe muzea s továrnou.

Arikok National Park – Zavítejte do nitra ostrova s krajinou kaktusů, stromů divi-divi i leguánů.

California Lighthouse – Vystoupejte na kamenný maják, jeden ze symbolů ostrova, a kochejte se nádhernými panoramatickými výhledy na oceán.

Eagle Beach – Relaxujte na překrásné písečné pláži snadno přístupné z přístavu.

Renaissance Island – Vydejte se na soukromý ostrov s krásnými plážemi a dvěma desítkami skvělých potápěčských lokalit.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Oranjestad

Guadeloupe, , Bonaire, Aruba, Curacao, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, , Bonaire, Aruba, Curacao, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

USA, Aruba, Bonaire, Curacao z Ford Lauderdale na lodi Celebrity Silhouette

Loď: Celebrity Silhouette
Trasa: USA, Aruba, Bonaire, Curacao
Nalodění: Fort Lauderdale, USA
Vylodění: Cape Liberty (New Jersey), USA
Trvání: 10 nocí