X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Nassau

Nassau / Bahamy

Přístav Nassau je se svými přibližně 200 tisíci obyvateli hlavním městem Bahamského souostroví a zároveň i jeho kulturním a ekonomickým centrem. I přes svůj jasně americký ráz si stále zachovává kus ze své karibské krásy a atmosféry. Svým návštěvníkům tak nabízí zajímavou kombinaci obou rozdílných kultur. Město leží na ostrově New Providence, který je společně se sousedním Paradise Island skutečným tropickým rájem s nádhernými plážemi, luxusními hotely i skvělými příležitostmi k nákupům. Díky tomu je oblíbenou dovolenkovou zastávkou zbohatlíků z celého světa i hollywoodských celebrit. Mezi jeho symboly patří věhlasný hotel Atlantis, který je se svým zábavním parkem jednou z hlavních atrakcí ostrova Paradise Island. 

 

Stejně jako na dalších karibských ostrovech i zde žily původní kmeny (Tainové) pokojně až do r. 1492, kdy sem se svou posádkou zavítal Kryštof Kolumbus. Během následujícího staletí pak byla místní populace úplně vyhlazena kolonizátory, zavlečenými nemocemi i otrockou prací a poté zcela nahrazena otroky přivezenými z Afriky. Nejprve pod španělskou správou a posléze pod anglickou nadvládou se začalo rozvíjet i město a strategický přístav Charles Town. Ten byl v r. 1695 přejmenován na Nassau na počest místodržícího a pozdějšího anglického krále Viléma III. z oranžsko-nasavské dynastie. Zajímavá kapitola historie začala v r. 1703, kdy se po okupaci Nassau spojenými francouzsko-španělskými silami ostrov na 15 let octl bez guvernéra. Toho využili karibští piráti, kteří zde vytvořili „pirátskou republiku“. Mezi nejznámější piráty patřil i obávaný „Černovous“. Největší rozmach Nassau ovšem nastal po americké občanské válce, kdy se souostroví dostalo do amerických rukou. Růst Nassau jako velkoměsta podpořila i americká prohibice ve 20. a 30. letech 20. stol., která přinesla ostrovům značný kapitál. Bahamy později přilákaly celou řadu mezinárodních společností a bank díky své přívětivé daňové politice. Dnes jsou rájem boháčů i celebrit z celého světa, kteří sem míří za příjemným klimatem, nádhernými plážemi i skvělými službami.

 

Samotné Nassau nabízí zachovalé vojenské pevnosti či zajímavá muzea. Návštěvníky ale upoutá především příjemná atmosféra a spousta restaurací nabízejících místní speciality či bezcelní obchody. V blízkosti centra jsou i snadno dostupné pláže, které jsou bez nadsázky skutečným karibským rájem.

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Fort Fincastle

- Arawak Cay

- Paradise Island

- hotel Atlantis

- Nassau beaches

 

Vychutnejte si místní speciality…

Fish fry

Guava Duff – typický pudink

Nassau Royal – likér

Bahamské rumy

Switcha – limonáda z citrusů, cukru a vody

Conch – mořský měkkýš na všechny způsoby


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Nassau

Sleva

Itálie, Španělsko, Velká Británie, Bahamy, USA z Civitavecchia na lodi Jewel of the Seas

Loď: Jewel of the Seas
Trasa: Itálie, Španělsko, Velká Británie, Bahamy, USA
Nalodění: Civitavecchia, Itálie
Vylodění: Galveston, USA
Trvání: 15 nocí