Nassau

Nassau / Bahamy

     Přístav Nassau je se svými přibližně 200 tisíci obyvateli hlavním městem Bahamského souostroví a zároveň i jeho kulturním a ekonomickým centrem. I přes svůj jasně americký ráz si stále zachovává kus ze své karibské krásy a atmosféry. Svým návštěvníkům tak nabízí zajímavou kombinaci obou rozdílných kultur. Město leží na ostrově New Providence, který je společně se sousedním Paradise Island skutečným tropickým rájem s nádhernými plážemi, luxusními hotely i skvělými příležitostmi k nákupům. Díky tomu je oblíbenou dovolenkovou zastávkou zbohatlíků z celého světa i hollywoodských celebrit. Mezi jeho symboly patří věhlasný hotel Atlantis, který je se svým zábavním parkem jednou z hlavních atrakcí ostrova Paradise Island. 

     Stejně jako na dalších karibských ostrovech i zde žily původní kmeny (Tainové) pokojně až do r. 1492, kdy sem se svou posádkou zavítal Kryštof Kolumbus. Během následujícího staletí pak byla místní populace úplně vyhlazena kolonizátory, zavlečenými nemocemi i otrockou prací a poté zcela nahrazena otroky přivezenými z Afriky. Nejprve pod španělskou správou a posléze pod anglickou nadvládou se začalo rozvíjet i město a strategický přístav Charles Town. Ten byl v r. 1695 přejmenován na Nassau na počest místodržícího a pozdějšího anglického krále Viléma III. z oranžsko-nasavské dynastie. Zajímavá kapitola historie začala v r. 1703, kdy se po okupaci Nassau spojenými francouzsko-španělskými silami ostrov na 15 let octl bez guvernéra. Toho využili karibští piráti, kteří zde vytvořili „pirátskou republiku“. Mezi nejznámější piráty patřil i obávaný „Černovous“. Největší rozmach Nassau ovšem nastal po americké občanské válce, kdy se souostroví dostalo do amerických rukou. Růst Nassau jako velkoměsta podpořila i americká prohibice ve 20. a 30. letech 20. stol., která přinesla ostrovům značný kapitál. Bahamy později přilákaly celou řadu mezinárodních společností a bank díky své přívětivé daňové politice. Dnes jsou rájem boháčů i celebrit z celého světa, kteří sem míří za příjemným klimatem, nádhernými plážemi i skvělými službami.

     Samotné Nassau nabízí zachovalé vojenské pevnosti či zajímavá muzea. Návštěvníky ale upoutá především příjemná atmosféra a spousta restaurací nabízejících místní speciality či bezcelní obchody. V blízkosti centra jsou i snadno dostupné pláže, které jsou bez nadsázky skutečným karibským rájem.

 

Místa, která stojí za to vidět:

Fort Fincastle - pevnost Fincastle byla vybudovaná v 18. stol. na vrcholku Society Hill pro obranu přístavu před piráty. Dnes je jednou z nejdůležitějších památek ostrova i dominantou hlavního města Nassau.

Arawak Cay - jen 15 min. jízdy od centra Nassau se nachází "městečko" Arawak Cay plné restaurací a obchůdků. Vyhlášený je tady hlavně místní fish fry - mix smažených ryb a mořských plodů doplněný bahamskými omáčkami. 

Paradise Island - Paradise Island je malý písečný ostrov vzdálený jen několik set metrů od bahamského ostrova New Providence, se kterým je spojen mostem. Jeho dominantou je luxusní hotel Atlantis obklopený zábavními parky i nádhernými plážemi.

Hotel Atlantis - Atlantis je nejluxusnějším hotelem ostrova Paradise Island. K hotelu patří krásné pláže i aquapark Aquaventure o rozloze cca 255 000 m2, kterému dominuje replika mayského chrámu s celou řadou skluzavek i dalších atrakcí. V parku se nacházejí i akvária, kde můžete pozorovat různé druhy menších ryb, ale také žraloky, rejnoky a medúzy.

Nassau beaches - celý ostrov New Providence je obklopen krásnými plážemi, mezi kterými vyniká slavná Cable Beach, jež se táhne v délce několika kilometrů. 

 

Vychutnejte si místní speciality:

Fish fry - mix smažených ryb a mořských plodů

Guava Duff – typický pudink

Nassau Royal – likér

Bahamské rumy

Switcha – limonáda z citrusů, cukru a vody

Conch – mořský měkkýš na všechny způsoby


Místa, která stojí za to vidět