Charlotte Amalie (Americké Panenské ostrovy)
Charlotte Amalie (Americké Panenské ostrovy)

Plavby v okolí

Charlotte Amalie (Americké Panenské ostrovy) / USA

Na ostrově Svatý Tomáš leží hlavní a největší město Amerických Panenských ostrovů, Charlotte Amalie. Město je domovem necelých 20 tisíc obyvatel.

Na konci 15. století, kdy sem připlul Kryštof Kolumbus, byl ostrov osídlen původními indiánskými kmeny. Město bylo založeno v roce 1666 pod názvem Taphus, roku 1691 bylo na počest manželky dánského a norského krále Kristiána V. přejmenováno na Amalienborg (anglicky Charlotte Amalie). V roce 1917 ostrovy získaly od Dánska Spojené státy a přístav se stal základnou amerického námořnictva. V 50. letech se v oblasti začal rozmáhat turismus a dnes je město s hlubokomořským přístavem jednou z nejrušnějších destinací výletních lodí v Karibiku.

Charlotte Amalie je zajímavé svojí dánskou koloniální architekturou a historií: řada ulic dodnes nese dánské názvy. V centru města stojí pevnost Christian z roku 1672, nejstarší stavba Panenských ostrovů vůbec.

Město je vystavěno na třech sopečných kopcích – Frenchman Hill, Berg Hill a Government Hill. Na svazích Government Hill stojí mnoho historických budov, na jejím vrcholku potom jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí města, hrad Blackbeard´s. Hrad byl vystavěn v 17. století a sloužil jako vojenská pozorovatelna, dnes tady na zájemce čeká řada atrakcí včetně galerie soch známých pirátů. Za krátkou prohlídku určitě stojí také synagoga svatého Tomáše z roku 1833, druhá nejstarší na západní polokouli.

Hned několik vrcholků ve městě a jeho okolí nabízí nádherné výhledy: ty nejlepší jsou samozřejmě z nejvyššího bodu ostrova, Mountain Top, na vyhlídku Paradise Point je dokonce možné nechat se vyvézt gondolou.

Svatý Tomáš je domovem překrásných pláží Magens Bay, Lindbergh Bay Beach, Sapphire Beach nebo Marriot Beach, které zvou k relaxaci a vodním sportům. Příznivci aktivního trávení času si přijdou na své při šnorchlování s mořskými želvami, při projížďce na kajaku mangrovovou lagunou nebo při pěší túře Národním parkem Panenské ostrovy. V Mořském parku Coral World se pak seznámí s podvodním životem v oblasti a řadu mořských živočichů si mohou také osahat.

Ve městě se jako v ráji budou cítit milovníci nakupování. Čeká tady na ně nespočet zlatnictví a parfumerií. Market Square bývalo místem největších trhů s otroky v Karibiku, dnes jsou tady venkovní stánky, kde místní faráři nabízejí, co vypěstují. Oblíbenými suvenýry jsou rum a produkty z něj – třeba rumové kuličky.

Charlotte Amalie je branou na další ostrovy v oblasti, jakou jsou například Svatý Jan, Svatý Croix nebo Vodní ostrov s překrásnou scenérií a nádhernými plážemi.

 

Místa, která stojí za to vidět

Blackbeard´s Castle – Navštivte bývalou dánskou pozorovatelnu ze 17. století, prohlédněte si starožitný karibský nábytek, hezké zahrady i sochy známých karibských pirátů.

Coral World Marine Park – Seznamte se s mořským životem v oblasti a vyberte si některou z řady nabízených aktivit – třeba procházku pod hladinou.

Magens Bay – Užijte si jednu z nejkrásnějších pláží světa, relaxujte, opalujte se, jděte se vykoupat, šnorchlujte nebo se projeďte na kajaku.

Main Street – Propadněte nákupní horečce na hlavní ulici města, lemované nespočtem zlatnictví, parfumerií a obchodů se suvenýry.

Mahogany Run Golf Course – Jste-li příznivci golfu, určitě si odpalte alespoň pár míčků na jediném hřišti na Svatém Tomáši.

Paradise Point – Vyvezte se gondolou vysoko nad přístav a kochejte se úchvatnými výhledy na Charlotte Amalie i okolní ostrovy.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Charlotte Amalie