Fort Lauderdale
Fort Lauderdale

Plavby v okolí

Fort Lauderdale / USA

Fort Lauderdale leží na americkém poloostrově Florida zhruba v polovině cesty mezi Miami a Palm Beach. Se svými přibližně 180 tisíci obyvateli sice nemůže velikostí konkurovat svým sousedům, přesto patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím poloostrova, kterou navštíví přes 10 milionů lidí ročně. Centrum na karibském pobřeží obklopené krásnými plážemi láká návštěvníky i na jedinečnou atmosféru umocněnou rozdělením města na desítky ostrovů. Čilý lodní ruch na jeho kanálech a určitá podobnost se známým italským městem pak Fort Lauderdale vynesla přezdívku „americké Benátky“. 

Původními obyvateli oblasti byli indiáni z kmene Tequesta. Koloniální mocnosti v čele se Španělskem a později s Anglií se ovšem postaraly o takřka kompletní vyhlazení původního etnika. První větší sídlo zde začalo vznikat až poté, co se Florida stala na začátku 19. století součástí USA. Osada pak získala na důležitosti během tzv. druhé seminolské války v letech 1835 až 1842. Proti útokům indiánů z kmene Seminole zde byly pod vedením majora Williama Lauderdala postaveny celkem tři obranné pevnosti. Přestože pevnosti byly záhy po válce opuštěny, jméno jejich stavitele přetrvalo v názvu města dodnes. Oblast pak zůstala takřka neosídlená až do konce 19. století. Rozvoj nastal v r. 1896 po dokončení železnice Florida East Coast Railroad a hlavně ve 20. letech 20. století, kdy došlo k obrovskému boomu a rozvoji celého poloostrova Florida. Velmi důležitou roli sehrálo Fort Lauderdale během 2. světové války. Jeho přístav se totiž stal jednou z hlavních námořních i leteckých základen armády USA. V 60. a 70. letech sem moderní výstavba přilákala desítky tisíc nových obyvatel. Krásné pláže a blízkost Miami pak z Fort Lauderdale vytvořily oblíbenou dovolenkovou destinaci s řadou kvalitních hotelů, restaurací a barů. Celkem 63 golfových hřišť a přes 45 000 kotvišť pro jachty udělaly z města také významné centrum sportu a jachtingu.

Vedle plážových a dovolenkových aktivit však město nabízí i několik zajímavých muzeí, kterým vévodí především Muzeum objevů a vědy či Muzeum umění. Velkým zážitkem je také projížďka po kanálech, z nichž je možné spatřit velkou část města. Během jednodenního výletu lze snadno vyrazit i na návštěvu slavného letoviska Miami či národního parku Everglades pokrytého mokřady plnými aligátorů.   

 

Místa, která stojí za to vidět:

 • Fort Lauderdale Beach
 • Las Olas Boulevard
 • Muzeum objevů a vědy
 • Národní park Everglades
 • Miami

Vychutnejte si místní speciality…

 • Key lime pie – limetkový dort
 • Ryby a mořské plody
 • Conch fitters – smažené obalované kousky mořských plžů
 • Marmeláda z kumquatu (mini citrusu připomínajícího pomeranč)
 • Čerstvé pomeranče a džusy
 • Polévka z aligátořího ocasu

Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Port Everglades na adrese 1850 Eller Drive, Fort Lauderdale 33316, Florida.


Plavby do Ford Lauderdale

Španělsko, Portugalsko, Bermudy, USA z Barcelony na lodi Celebrity Eclipse

Loď: Celebrity Eclipse
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Bermudy, USA
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Fort Lauderdale, USA
Trvání: 13 nocí