Galveston
Galveston

Plavby v okolí

Galveston / USA

Na jihovýchodním pobřeží Spojených států se na břehu Mexického zálivu rozkládá Galveston. Ostrovní město na Galvestonském a Pelikáním ostrově u břehů Texasu, oddělené od pevninské části země jen úzkým Západním zálivem, má asi 50 tisíc obyvatel.

První evropské sídlo bylo na Galvestonském ostrově, obydleném původně indiánskými kmeny, založeno kolem roku 1816 francouzským pirátem Louisem-Michelem Aurym. Galvestonský přístav vznikl roku 1825 poté, co Mexiko získalo nezávislost na Španělsku, v době texaské revoluce z roku 1836 se stal hlavní základnou námořnictva, později sloužil Galveston dokonce jako nové hlavní město Texaské republiky. V průběhu 19. století se stal důležitým amerických obchodním centrem a jedním z největších přístavů Ameriky, známým jako „Královské město zálivu“. V roce 1900 bylo město téměř kompletně zničeno hurikánem a přírodní katastrofa si vyžádala tisíce lidských životů. V době prohibice v letech 1919-33 se stal Galveston centrem turismu a střediskem nelegálního gamblerství, turismus hraje důležitou roli v jeho ekonomice dodnes.

Galveston je domovem největší a nejdůležitější sbírky historických budov z 19. století v celých Spojených státech, čítající více než 60 chráněných staveb. Většinou hezky zrekonstruované viktoriánské domy dnes hostí restaurace, obchody se starožitnostmi, ale také muzea, galerie a historické expozice. Nejznámější a nejnavštěvovanější historickou částí města je Strand s Operou z roku 1894, Biskupským palácem, zařazeným na seznam 100 nejdůležitějších staveb v USA, nebo hotelem Galvez z roku 1911. V letech 1859-60 byl vystavěn nejstarší dřevěný kostel ve městě, kostel svatého Josefa, dokonce z roku 1838 pak pochází dům Michela B. Menarda, nejstarší v celém Galvestonu. 

Botanické zahrady Moody Gardens lákají na obrovské skleněné pyramidy, které jsou domovem rozlehlého akvária, tropického lesa, ale také vědecky zaměřené expozice. Milovníci přírody by si pak neměli nechat ujít ani Státní park Galvestonského ostrova s řadou pěších treků i příležitostí k rybaření nebo vyjížďkám na kajaku.

Od počátku 20. století je Galveston známý jako „Město oleandrů“, které v jeho zahradách, parcích i na ulicích kvetou od dubna do října. Napočítat je jich tady možné více než sto druhů, a tak není divu, že k dispozici je dokonce i speciální prohlídka města, zaměřená právě na ně.

Bývalá vrtná věž v Galvestonském kanálu nabízí jedinečné muzeum, věnované těžbě ropy a zemního plynu, jíž Texas proslul. Kdo dává přednost letadlům, může zavítat do Leteckého muzea Lone Star se dvěma desítkami důležitých historických letounů, u břehů Galvestonu pak kotví hned několik historických lodí. 

Na jižním pobřeží města se rozkládá Galveston Island Historic Pleasure Pier. Zábavní molo bylo otevřeno teprve před několika lety na místě mola původního, poničeného hurikánem, a návštěvníci se tady mohou těšit na horskou dráhu, ruské kolo, restauraci i další atrakce.

Východní pobřeží ostrova se pak může pochlubit jeho nejoblíbenějšími plážemi, Stewartovou a Východní. Zatímco Stewartova je vhodná pro celou rodinu, ta Východní je plná akce a party pro ty, co se rádi dobře baví.

Místa, která stojí za to vidět

Strand Historic District – Prohlédněte si nejširší sbírku hezky zrekonstruovaných viktoriánských staveb Ameriky.

Moody Gardens – Navštivte akvárium, deštný prales i vědeckou expozici v obrovských skleněných pyramidách botanické zahrady.

Galveston Island State Park – Protáhněte si nohy procházkou po pěkném parku, pozorujte ptáky nebo vyrazte na vyjížďku na kajaku.

Galveston Naval Museum – Na palubě historických lodí se seznamte s tím, co jedli, kde spali a jak pracovali příslušníci amerického námořnictva za druhé světové války.

Ocean Star Offshore Drilling Rig & Museum – Nahlédněte do minulosti i současnosti těžby ropy a zemního plynu na vysloužilé těžební věži.

Galveston Island Historic Pleasure Pier – Užijte si spoustu legrace na horských drahách a ruském kole na zábavním mole v Mexickém zálivu.

Stewart Beach – Relaxujte, opalujte se a koupejte na hezké písčité pláži na břehu Mexického zálivu, vhodné pro celou rodinu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Galvestonu


Plavby do Galvestonu

USA, Dominikánská republika, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Aruba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko z New Yorku na lodi Norwegian Prima

Loď: Norwegian Prima
Trasa: USA, Dominikánská republika, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Aruba, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Mexiko
Nalodění: New York, USA
Vylodění: Galveston, USA
Trvání: 15 nocí