Key West (Florida)
Key West (Florida)

Plavby v okolí

Key West (Florida) / USA

Jižně od pevninské části americké Floridy se rozkládá pás ostrovů známých jako Florida Keys. Tím posledním, nejzápadnějším, je Key West. Floridské ostrovní město o ploše 11 čtverečních kilometrů má necelých 30 tisíc obyvatel a je nejjižnějším bodem pevninských Spojených států.

Ostrov byl už před staletími osídlen původními indiánskými kmeny, mezi lety 1763, kdy Florida přešla ze španělských do britských rukou, a 1821, kdy ji získaly Spojené státy, byl však využíván jen piráty a pašeráky. Po roce 1821 se město začalo rychle rozvíjet a už ve 30. letech bylo nejbohatším v USA – jeho hlavními ekonomickými aktivitami byly rybolov, lov želv a produkce soli. Roku 1912 byl ostrov propojen s pevninskou Floridou železnicí, která byla roku 1938 rozšířena o silnici. V roce 1982 se Key West stal na malou chvíli nezávislou Lasturovou republikou, roku 2017 jej zasáhl ničivý hurikán Irma. Dnes je oblíbenou zastávkou výletních lodí, které sem míří za hezkou architekturou, plážemi, ale i bujarým nočním životem.

Staré město v západní části Key West je domovem pestře zbarvených domů takzvaného lasturového stylu a nejnavštěvovanějších památek ostrova, mezi nimiž jsou například Malloryho náměstí nebo pevnost Zacharyho Taylora, dokončená v roce 1866. Zájemci o válečnou historii si dodnes mohou prohlédnout i další dvě pevnosti z doby americké občanské války, východní a západní věž Martello.

Nejstarší dům byl vystavěn už v letech 1829-1836, a je tak nejstarší předválečnou stavbou Key West. Na zájemce tady čeká široká sbírka historických fotografií, původního nábytku nebo modelů lodí. Nedaleký dům Johna Hulinga Geigera z let 1846-9 pak nabízí nádhernou tropickou zahradu plnou bromélií a orchidejí, ale také rytin známého ornitologa Johna James Audubona z 18. - 19. století.  

V roce 1847 byl na místě ještě starší stavby, poničené hurikánem, vystavěn maják Key West s muzeem, z poloviny 20. století pak pochází Malý Bílý dům Harryho S. Trumana, kde prezident strávil svých 175 dní ve funkci.

Hlavní ulice Key West, Duval, se táhne přes celou šířku ostrova od Mexického zálivu po Atlantský oceán. Lemovaná je nespočtem kvalitních restaurací a barů včetně Sloppy Joe´s, který rád navštěvoval i sám Ernest Hemingway. Známý americký spisovatel v Key West žil v letech 1931-39, kdo bude mít štěstí, zahlédne v jeho domě s muzeem slavné šestiprsté kočky, potomky Hemingwayových domácích mazlíčků.

Ti, kteří touží stanout na nejjižnějším přístupném bodě pevninských Spojených států (ten skutečně nejjižnější se nachází kus odsud ve vojenském prostoru), by si neměli nechat ujít výlet k betonové replice bóje na rohu ulic South a Whitehead, nejfotografovanějšímu bodu celého Key West.

Ostrov, ležící jen 150 kilometrů severně od Kuby, je obklopený nádhernými korálovými útesy, které sem lákají milovníky šnorchlování a potápění. Ti často vyrážejí na člunu do Národního parku Dry Tortugas, souostroví 7 ostrůvků západně od Key West s nádhernými plážemi, hnízdišti mořských ptáků a želv a vrakem lodi z roku 1875 pod mořskou hladinou. 

Místa, která stojí za to vidět

Historic District - Projděte se starou částí ostrovního města s historickými pastelovými domy i hlavní ulicí, lemovanou restauracemi a bary, kde to žije od rána do noci.

Ernest Hemingway House – Seznamte se s životem a dílem slavného amerického spisovatele, který v Key West bydlel v letech 1931-39.

Fort Zachary Taylor - Užijte si komentovanou prohlídku pevnosti z roku 1866 i procházku nebo piknik v pěkném parku, který ji obklopuje.

Key West Aquarium – Nahlédněte do života korálového útesu v akváriu s aligátory, rejnoky, žraloky a dalšími obyvateli korálového útesu.

Oldest House Museum - Pronikněte do historie Key West v nejstarším domě města, vystavěném v letech 1829-1836.

Dry Tortugas National Park – Vyrazte na člunu na ostrovy s překrásnými plážemi, hnízdišti mořských želv i nádherným korálovým útesem pod mořskou hladinou.

Southernmost Point in the United States - Staňte na nejjižnějším bodě pevninských Spojených států, nejfotografovanějším místě Key West.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Key Westu