Miami

Miami / USA

Miami ležící na americkém poloostrově Florida je se svými 500 tisíci obyvateli druhým největším městem stejnojmenného státu. Jeho metropolitní oblast, kde žije více jak 5 milionů lidí, se rozkládá mezi bažinami národního parku Everglades na západě a Atlantským oceánem na východě. Město je centrem celosvětového významu z pohledu ekonomiky, dopravy, kultury, vzdělání a mezinárodního trhu. Miami je často nazýváno „bránou do Ameriky“. K tomu přispívá také významné letiště a přístav, který je vůbec největším přístavem výletních lodí na světě. I díky němu má město další přezdívky jako „Cruise Capital of the World“ nebo „Cargo Gateway of the Americas“.

 

Miami se ovšem v mnohém liší od ostatních amerických měst. Více jak 65 % obyvatel města pochází z Latinské Ameriky, takže je zde španělština leckdy častější než angličtina. I místní kuchyně a atmosféra má spíše jihoamerický či karibský nádech a vyhlášený noční život, bary a plážové kluby prostupuje typická nevázanost.

 

Původními obyvateli byli indiáni z kmene Tequesta, z jejichž jazyka pochází i název Mayaimi, „velká voda“. Přestože Španělé křižovali floridské vody už v 16. stol., prvním stálým evropským obyvatelem oblasti byl Pedro Fornells, který sem přišel z Menorky až na počátku 19. stol. Původní obyvatelé zde tak téměř nerušeně žili daleko déle než kdekoli jinde v Karibiku. Španělé se sice snažili oblast osídlit, vyslali sem i několik misií, ale místní bažinatá krajina s mangrovníky plnými aligátorů a komárů nebyla vhodná pro trvalé osídlení. Velká část území, které bylo součástí vodního ekosystému Everglades, byla odvodněna a vysušena až na začátku 20. stol. Během několika desetiletí pak na nově vytvořeném prostoru vyrostlo moderní město, ze kterého se brzy stal turistický ráj, kam mířila hlavně americká smetánka. Nové ekonomické příležitosti i celoroční příjemné podnebí přilákaly desetitisíce Američanů, ale i imigrantů převážně z Latinské Ameriky a Kuby. Ti sem začali přicházet po tisících po kubánské revoluci vedené Fidelem Castrem. Dnes je Miami moderním multikulturním centrem s nádechem Jižní Ameriky, vyhlášenými plážemi a nočním životem. Miami je skvělým výchozím bodem pro poznávání Karibiku i místní charakteristické krajiny, kterou představuje vyhlášený národní park Everglades.         

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Miami Beach

- Miami Downtown

- národní park Everglades

- Freedom Tower

- Aer Deco čtvrť

 

Vychutnejte si místní speciality…

Pastelito Burger – hamburger v listovém těstě se zapečenou guyavovou marmeládou

Frita Traditional – kubánská verze hamburgeru s tenkými plátky smažených brambor

Chicken 'n' Watermelon 'n' Waffles – kuře s vodním melounem a vaflemi

Cinnamon Rolls – skořicové rolky

Abuela Maria – vanilková zmrzlina s kousky guavy, guavovým sirupem, tvarohem a sušenkami


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Port of Miami - Dodge Island, na adrese 1015 N America Way, Downtown Miami, 33132 FL Miami.

Chci do přístavu: