Ponce (Portoriko)
Ponce (Portoriko)

Plavby v okolí

Ponce (Portoriko) / USA

Na jižním pobřeží Portorika, ostrovního státu v Karibském moři východně od Dominikánské republiky, se rozkládá Ponce. Druhé největší město hned po metropoli San Juan má asi 130 tisíc obyvatel.

Ponce bylo založeno v roce 1692 a nese jméno pravnuka slavného španělského dobyvatele Juana Ponce de Leóna, který sem dorazil už v roce 1508. Roku 1670 tady byla vystavěna malá kaple, sídlo se ve svých počátcích rozvíjelo ale jen pomalu, a to až do doby, kdy sem ve 20. letech 19. století začali proudit frankofonní obyvatelé Haiti, přistěhovalci z dalších latinskoamerických zemí, ale také z Evropy. Ponce začalo růst: na ostrově se pěstovala cukrová třtina, káva, kukuřice a vyráběl se tady také rum. V roce 1898, kdy Portoriko napadly Spojené státy a rozpoutala se tady španělsko-americká válka, bylo Ponce se svými 22 tisíci obyvateli největším na ostrově. Američané si ovšem za své centrum vybrali San Juan a jih ostrova upadal, další recese se pak dočkal za hospodářské krize v 70. letech 20. století. Dnes je jeho hlavní ekonomickou aktivitou kromě zemědělství také turismus.

Ponce se často přezdívá Perla Jihu a není to náhodou. Dobře dochované staré město se může pochlubit majestátními panskými domy, vystavěnými v jedinečném stylu známém jako Ponce Creole, který se tady rozvinul v 19. století a městu dal jeho nezaměnitelnou podobu. Za vidění stojí divadlo Teatro la Perla či Casa Alcadia, historická radnice z 40. let 19. století, nejstarší koloniální budova celého Ponce.

Hezká je procházka po nábřežní promenádě Paseo Tablado La Guancha, lemované kvalitními restauracemi a bary. Hlavní náměstí Ponce, Plaza las Delicias, je místem setkávání místních i turistů. Stojí na něm překrásná Lví kašna, Poncká katedrála nebo ikona města, Parque de Bombas, historická požární zbrojnice z druhé poloviny 19. století. Jen co by kamenem dohodil severně od centra, se nachází hrad Castillo Serrallés s 30 metrů vysokou vyhlídkovou věží Cruceta del Vigía ve tvaru kříže.

Ponce je známé jako město muzeí. Kdo by se o něm chtěl dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea portorické architektury či Muzea historie Ponce, seznamujícího s minulostí oblasti od dob původních indiánských obyvatel po současnost. V roce 1937 se Ponce stalo svědkem masakru pokojného průvodu a památce jeho obětí i souvislostem, za nichž k němu došlo, se dnes věnuje expozice v Domě masakru. Kdo dává přednost umění, měl by zavítat do nedalekého Uměleckého muzea Ponce s rozsáhlou sbírkou evropského a portorického umění.

Asi 35 kilometrů severně od Ponce se k nebi vypíná Cerro de Punta, se svými 1 338 metry nad mořem nejvyšších vrchol Portorika. Výstup na vrchol nepatří mezi nejsnadnější, kdo ho zdolá, bude odměněn dech beroucími výhledy.

Ponce, to jsou desítky nádherných pláží. Mezi ty nejznámější patří La Guancha nebo El Tuque, které vybízejí k odpočinku i vodním sportům. Oblíbené jsou také vyjížďky na člunu na pláže nedalekého ostrova Isla de Caja de Muertos s majákem z roku 1887.

Místa, která stojí za to vidět

Plaza las Delicias - Projděte se po hlavním náměstí s překrásnou kašnou, majestátní katedrálou a stavbami z dob kolonialismu.

Paseo Tablado La Guancha - Užijte si procházku po nábřežní promenádě lemované kvalitními restauracemi a bary.

Museo de la Historia de Ponce - Nahlédněte do zajímavé minulosti oblasti, kam už na počátku 16. století dorazili španělští kolonizátoři.

Museo de Arte de Ponce – Obdivujte širokou sbírku děl evropských i portorických umělců.

Castillo Serrallés - Prohlédněte si panství z 30. let 20. století a seznamte se s pěstováním cukrové třtiny a výrobou rumu, které hrály v ekonomice města důležitou roli.

Casa de la Masacre - Připomeňte si nešťastné události a oběti masakru z roku 1937.

Isla de Caja de Muertos - Užijte si vyjížďku na ostrov s nespočtem nádherných písčitých pláží na břehu tropického Karibského moře.


Místa, která stojí za to vidět