Port Canaveral (Orlando)
Port Canaveral (Orlando)

Plavby v okolí

Port Canaveral (Orlando) / USA

Ve středu východního pobřeží Floridy se v okrese Brevard rozkládá Port Canaveral. Jeden z nejrušnějších přístavů výletních lodí na světě ročně přivítá více než 4 miliony pasažérů a je branou do 90 kilometrů vzdáleného Orlanda.

Myšlenka vystavět v oblasti dnešního Port Canaveral přístav, vznikla už v 80. letech 19. století, realizována byla ale až v polovině století 20. Orlando bylo založeno coby Fort Gatlin v roce 1838, o rok později však byla pevnost americkou armádou opuštěna. Oblíbeným rezortem se Orlando stalo už před první světovou válkou, stavební boom zastavila až velká hospodářská krize. Za druhé světové války sloužilo Orlando jako důležitá vojenská základna, dnes je město oblíbenou turistickou destinací, kterou ročně navštíví přes 70 milionů lidí.

Přímo v přístavu se k nebi vypíná Průzkumná věž (Exploration Tower), která návštěvníkům kromě dvou vyhlídkových plošin (jedné uvnitř, jedné venku) nabízí přes 50 tisíc metrů čtverečních výstavních prostor, interaktivních expozic, přednáškových sálů, ale také kavárnu a obchod s dárkovými předměty.

Oblíbený je Jetty Park, rozlehlý park s řadou aktivit od odpočinku na hezké pláži přes dětské hřiště až po vodní sporty, jako jsou rybaření, surfování, vyjížďky na kajaku nebo paddle boardu. Pobřeží – například na pěkné písčité pláži Cocoa Beach, jen co by kamenem dohodil jižně od přístavu - je lemované kvalitními restauracemi, které nabízí ty nejčerstvější ryby a mořské plody celé Floridy.

Port Canaveral je jedním z největších hnízdišť mořských želv v zemi a také přirozeným útočištěm mnoha živočišných druhů – delfínů, kapustňáků nebo orlů bělohlavých -, které je možné pozorovat například při jednom z treků chráněnou oblastí ostrova Merritt.

Bezpochyby největší atrakcí Port Canaveral je ale Kennedyho vesmírné středisko, rozsáhlý komplex pod správou NASA s celou řadou zajímavých expozic a akcí, kde se návštěvníci seznámí s historií i současností amerického vesmírného programu.

Port Canaverel je branou do hodinu vzdáleného Orlanda, přezdívaného také O-Town a známého jako Světové hlavní město tematických parků. Symbolem Orlanda je nádherně osvětlená kašna na jezeře Eola, nejnavštěvovanějšími místy pak jednotlivé zábavní parky. Už roku 1971 se otevřely brány Walt Disney World s nespočtem tematických i vodních parků pro celou rodinu. Kdo dává přednost filmům Universal Studios, neměl by si nechat ujít návštěvu Universal Orlando Resort s atrakcemi založenými na světových filmech i Dobrodružným ostrovem (Island of Adventure) s Čarodějnickým světem Harryho Pottera a řadou dalších dílčích parků, obchodů, rezortů a restaurací.

Místa, která stojí za to vidět

John F. Kennedy Space Center – Nahlédněte do historie i současnosti amerického vesmírného programu, vyzkoušejte si měsíční chůzi a připomeňte si slavnou misi Apollo.

Exploration Tower – Seznamte se s minulostí přístavu a Floridy a z vyhlídkové plošiny v 7. patře se kochejte nádhernými rozhledy.

Jetty Park – Užijte si odpočinek na pěkné písčité pláži, skvělé podmínky pro surfování i vyjížďku na kajaku nebo paddle boardu.

Walt Disney World – Nechte se uchvátit pohádkovým světem Walta Disneyho v zábavním parku pro celou rodinu.

Universal Orlando Resort – Navštivte jedinečné filmové atrakce i Čarodějnický světa Harryho Pottera. 

Canaveral National Seashore and Merritt Island National Wildlife Refuge – Obdivujte inteligentní delfíny, kuriózní kapustňáky i hnízdící mořské želvy v překrásné chráněné oblasti u floridského pobřeží.  


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Port Canaveralu


Plavby do Port Canaveralu