San Juan (Portoriko)
San Juan (Portoriko)

Plavby v okolí

San Juan (Portoriko) / USA

San Juan je hlavním a největším městem Portorika. S téměř milionem obyvatel je jednou z největších metropolitních oblastí Karibiku a zároveň důležitým kulturním, ekonomickým a politickým střediskem ostrova i významným dopravním uzlem. Město bylo původně založeno při vstupu do zálivu. V průběhu staletí se ale natolik rozrostlo, že dnes obklopuje celou zátoku San José. Samotné historické centrum se nachází na dlouhém úzkém ostrově o rozloze přibližně 8 km2, který je od pevniny oddělen zhruba 100 m širokým průlivem. Staré město je spojeno s pevninou čtyřmi hrázemi a pro svou jedinečnost a historickou hodnotu bylo v r. 1983 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

San Juan patří mezi nejstarší evropská města v Americe. První osada zde byla založena už v r. 1508 pod názvem Caparra a byla vzdálena asi 2 km od moře. O rok později část španělských kolonizátorů přesídlila blíže k moři. Tedy tam, kde dnes leží současné historické centrum San Juanu. Toto přemisťování skončilo v r. 1521, kdy nová osada obdržela jméno San Juan Bautista na počest sv. Jana Křtitele. Během koloniální doby byl San Juan jedním ze styčných bodů španělské přítomnosti v Karibiku. Jednalo se o důležitou základnu a už v r. 1533 zde začala výstavba městského opevnění i několika mohutných pevností. Zdejší bezpečný přístav hojně využívaly lodě plující z Nového světa do Španělska, kam vozily zlato, stříbro i další poklady ukořistěné v koloniích. Portoriko zůstalo španělskou kolonií až do r. 1898, kdy po španělsko-americké válce přešlo pod správu USA.       

 

Centrum San Juanu má jedinečný šarm a atmosféru starých časů. V posledních letech bylo krásně zrekonstruováno a navrací se mu tak vzhled, kterým se chlubilo v 18. stol. Návštěvníci zde mohou obdivovat řadu pestrobarevných koloniálních domů se zdobenými balkóny, několik pevností i původní hradby, které obepínají velkou část města. Milovníci rumu mají možnost zavítat do palírny slavného rumu značky Bacardi, která se nachází ve městečku Catano, na druhé straně zálivu. V blízkosti centra jsou také krásné písčité pláže – nejoblíbenější je čtvrť Condado s množstvím hotelů, restaurací a obchodů. 

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

- centrum města

- El Capitolio

- pevnosti San Cristobal, San Felippe del Morro

- katedrála sv. Jana Křtitele

- městské pláže ve čtvrti Condado

 

Vychutnejte si místní speciality…

Bacardi rum

Piňa Colada – národní nápoj

Arroz noc gandules y lechon – žlutá rýže s hráškem a pečeným vepřovým masem

Asopao – polévka s rýží, mušlemi, kuřetem a klobásou

Tembleque – tradiční kokosový puding z kukuřičné mouky posypaný skořicí


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z San Juanu


Plavby do San Juanu