Grand Turk (Turks a Caicos)
Grand Turk (Turks a Caicos)

Plavby v okolí

Grand Turk (Turks a Caicos) / Zámořské území Velké Británie

Turks a Caicos, zámořské území Velké Británie, skládající se asi z 30 písečných ostrovů a ostrůvků se rozkládá jihovýchodně od známějších Baham. Souostroví se dělí na dvě hlavní skupiny oddělené od sebe 35 km širokým Kolumbovým průlivem. Do skupiny Caicos náleží např. známý ostrov Provinciales, který se může pochlubit údajně nejkrásnější pláží na světě. V druhé skupině Turks pak leží největší ostrov Grand Turk či Salt Cay.

 

Oblast původně obývali Lucayanové, indiánský kmen, který ovšem postihl stejný osud jako ostatní obyvatele Karibiku. Po objevení ostrova Kryštofem Kolumbem v r. 1512 bylo obyvatelstvo rychle zdecimováno a nahrazeno černými otroky z Afriky. Po Španělech se zde vystřídali Francouzi a Britové. Kolonizátory lákaly především místní saliny a kvůli jejich rozšiřování ostrovy téměř zcela odlesnili. O něco později zde vznikaly i plantáže na pěstování sisalu a bavlny. V roce 1848 byly Turks a Caicos prohlášeny samostatnou kolonií. Až do roku 1873 byly ostrovy pod bahamskou správou, poté byly připojeny k Jamajce. V roce 1962 Jamajka vyhlásila nezávislost a Turks a Caicos si zvolily status britské korunní kolonie. V současnosti ostrovy zažívají prudký rozvoj turistiky, který je však důmyslně a přísně kontrolován. Ostrovy dbají na zachování místní ekologie, a vyhýbají se proto nástrahám přehnaně rychlého rozvoje hospodářství.  Díky tomu se dnes toto souostroví může pyšnit řadou úchvatných panenských pláží, nedotčenou přírodou a jedinečnými potápěčskými lokalitami. Zároveň však nabízí široký výběr luxusních útočišť na neobydlených ostrůvcích.

 

Samotný Grand Turk s rozlohou 18 km2 a hlavním městem celého souostroví Cockburn Town je oblíbeným místem zastávek výletních lodí. Přístav založený v r. 1681 má dnes méně než 1000 obyvatel, ovšem i přes svou velikost nabízí mnoho zajímavostí – pastelové uličky s koloniální architekturou, obchody se suvenýry i několik muzeí. Mezi největší atrakce města patří národní muzeum chlubící se nejstarším lodním vrakem v Karibiku či historickou expozicí. To nejlepší, co ostrov může nabídnout, jsou písečné pláže, čistá voda s bohatým podmořským životem i celá řada adrenalinových zážitků.     

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Stingray City na Gibbs Cay Beach

- Cockburn Town

- SunRay Beach

- národní muzeum

 

Vychutnejte si místní speciality…

Conch – mořský mlž na všechny způsoby, národní specialita

Johnny cake – na pánvi pečený lehce nasládlý kukuřičný chléb

Rumy

Peppajoy – pálivá omáčka


Místa, která stojí za to vidět