X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Hamilton (Bermudy)
Hamilton (Bermudy)

Plavby v okolí

Hamilton (Bermudy) / Zámořské území Velké Británie

V západní části ostrova Velká Bermuda v souostroví Bermudské ostrovy, britského zámořského území v severním Atlantiku, se rozkládá Hamilton. Hlavní město Bermud má asi tisíc obyvatel, a je tak jedním z nejmenších hlavních měst světa.

Historie Hamiltonu se začala psát v roce 1790, pojmenován byl po tehdejším guvernéru Henrym Hamiltonovi. Roku 1815 se Hamilton stal hlavním městem kolonie i politickým a vojenským centrem celých Bermud. Už v polovině 19. století začalo město lákat turisty, v roce 1854 tady byl vystavěn Hamiltonský hotel, který ale o sto let později lehl popelem. Roku 1897 byl Hamilton oficiálně prohlášen za město, dnes je obchodním, finančním i kulturním střediskem ostrovů i jejich nejdůležitějším přístavem.

 Nábřeží Hamiltonu je lemováno historickými koloniálními budovami s pastelovými fasádami i luxusními obchody, nechybí ale ani kvalitní restaurace, mnohé z nich s balkony, z nichž si strávníci užijí překrásné výhledy na přístav, který je v noci nádherně osvětlený. Na nábřeží stojí také Hrob neznámého vojína, replika londýnského památníku, jenž je připomínkou obětí padlých ve světových válkách.

Koloniální dobu pak připomínají parlamentní budova, dům guvernéra, sídlo královského námořnictva nebo centrum britské vojenské posádky a procházka městem - buď samostatná, nebo s průvodcem, pěšky, speciální tramvají na kolech nebo na bryčce tažené koňmi - určitě stojí za to.

Kamenná katedrála Nejsvětější Trojice, vysvěcená v roce 1911, se pyšní více než 40 metrů vysokou věží, hezké výhledy se ale otevírají také od Hamiltonské pevnosti z roku 1899.

Kdo touží nahlédnout pod hladinu nádherně čistého moře a zůstat při tom na souši, neměl by si nechat ujít prohlídku fascinujících expozic Bermudského podvodního výzkumného institutu nebo Bermudského akvária, muzea a zoo, které je domovem žraloků či mořských želv.

Malé město má až překvapivé množství parků, tím největším je Victoria, pojmenovaný po královně Viktorii a zabírající plochu celé jedné čtvrti. Pobřeží v okolí Hamiltonu zabírají pohádkové pláže, které lákají k vodním sportům: oblíbené jsou surfování, windsurfing, vodní lyžování, jachting nebo potápění.

Hamilton je branou na zbytek nevelkého, ale o to krásnějšího ostrova. Dobrým způsobem, jak si ho prohlédnout, je z paluby vyhlídkového člunu, z něhož je možné obdivovat nádherné pobřeží, úchvatnou scenérii, okolní ostrůvky i pestrý život korálového útesu pod hladinou. Kdo se na Bermudách ocitne v březnu nebo dubnu, měl by vyrazit pozorovat keporkaky, kteří tudy v tomto období migrují.

Bermudská kuchyně odráží bohatou a rozmanitou historii a dědictví a je směsicí britských a portugalských vlivů. Její základ tvoří ryby a mořské plody, oblíbená je treska s bramborami servírovaná s rajskou omáčkou a olivovým olejem, za národní pokrm je ale považovaná také hustá rybí polévka.

Místa, která stojí za to vidět

Front Street - Zažijte ruch nábřežní promenády, lemované pestrými koloniálními budovami, luxusními butiky a kvalitními restauracemi.

City Hall and Arts Centre – Obdivujte díla evropských malířů 17. a 18. století v galerii v historické městské radnici.

Fort Hamilton - Užijte si nádherné výhledy na město i nejdůležitější přístav celých Bermud z pevnosti z konce 19. století.

Cathedral of the Most Holy Trinity - Nahlédněte do hezké katedrály s 40metrovou věží, vystavěné v roce 1911 na místě staršího kostela.

Bermuda Underwater Exploration Institute - Prostřednictvím zajímavých vědeckých expozic načerpejte zajímavé informace o fascinujícím životě pod mořskou hladinou.

Bermuda Aquarium, Natural History Museum and Zoo – Seznamte se s nádhernou přírodou souostroví a prohlédněte si tuleně, mořské želvy, ryby a další obyvatele korálového útesu.

Sea Glass Beach – Koupejte se a relaxujte na pohádkové pláži na břehu severního Atlantiku, poseté miliony úlomků mořského skla.


Místa, která stojí za to vidět