Salalah
Salalah

Plavby v okolí

Salalah / Omán

V jihovýchodním Ománu leží na pobřeží Arabského moře Salalah, hlavní a největší město provincie Dhofar. Rodiště ománského sultána Qaboos bin Saida je hned po Muskatu druhým největším městem země.

Salalah byl odpradávna metropolí Dhofaru, svého vrcholu pak dosáhl ve 13. století jako důležité centrum obchodu s kadidlem. V následujících staletích jeho význam upadal, v roce 1932 se však na přechodnou dobu stal hlavním městem celé země, které však po smrti bývalého sultána bylo přesunuto zpět do Muscatu.

Město v Arabské poušti se těší překvapivě mírnému klimatu a oblast Salalahu je díky každoročnímu letnímu monzunu (kterému se tady říká Khareef) poměrně úrodná a umožňuje pěstování zeleniny a ovoce. V době od července do září sem míří také velká část turistů.

Hezké, zelení porostlé bulváry Salalahu lemují elegantní nízké domy v tradičním islámském stylu s mřížovanými balkony a zakřiveným okny. Kadidlové stromy, jeden z důležitých zdrojů bohatství celé země, pak mohou za nezaměnitelnou vůni, která se šíří městem. Pobřeží je lemováno nádhernou, přes tři kilometry dlouhou písečnou pláží a křišťálově čistá voda láká příznivce šnorchlování, potápěče, ale také milovníky ptáků.

Zájemci o historii by si neměli nechat ujít prohlídku pozůstatků starobylého paláce, který údajně patřil královně ze Sáby. Starověké město ze 4. století před Kristem je známé jako Samhuram: bývalo centrem kadidlového regionu a dnes je zapsáno na seznam UNESCO. Jabal al Quamar za hranicemi města je známý jako místo posledního odpočinku biblického proroka Jóba. Sultánův palác je přísně střežený a obdivovat ho je možné jen zdálky. Turisté ale mohou nahlédnout do Velké mešity, která byla otevřena teprve před několika lety.

Velkou atrakcí Salalatu jsou Mughsail Blowholes, porézní skála, ze které za příznivých podmínek vystřikuje mořská voda vytlačovaná zvětralou horninou. Nedaleké pohoří Qara se v období dešťů proměňuje v nádherně zelenou oázu a výprava za místními vodopády rozhodně stojí za to.

Ideálním místem pro nákup suvenýrů je rozlehlý souk, tržiště ve staré části města, zvané Haffa. Dokonalá schopnost smlouvání je přitom pro zdárný průběh obchodu naprosto klíčová. Salalahu se nepřezdívá „Arabské hlavní město parfému“ nadarmo: kadidlo je hlavní obchodní komoditou města a odvézt si odsud vonné tyčinky nebo třeba parfém rozhodně není od věci. Kdo touží po moderních vymoženostech, najde je podél 20 kilometrů dlouhé ulice A´Salam.

Centrum Salalahu je poseté restauracemi servírujícími tradiční ománské pochoutky: za ochutnávku stojí grilované maso mathpe, vařená rýže s masovou omáčkou gabole, známý kebab a samozřejmě velbloudí maso nebo mléko.

Místa, která stojí za to vidět

Grand Mosque – Obdivujte překrásnou architekturu majestátní mešity, vystavěné teprve před několika lety.

Corniche Beach – Projděte se po nádherné písečné pláži, a jste-li příznivci života pod mořskou hladinou, vyrazte se potápět.

Mughsail Blowholes – Nechte se okouzlit proudy mořské vody vytlačovanými za příznivých podmínek porézními skalami.

Samhuram – Prohlédněte si pozůstatky starobylého města a paláce, přisuzovaného královně ze Sáby, zapsané na seznam UNESCO.

Job´s Tomb – Kochejte se překrásnými výhledy od údajného místa posledního odpočinku biblického proroka Jóba.

Qara Mountains – Vyrazte za hranice města a osvěžte se pohledem na zelené hory a chladivé vodopády, vděčící za svůj vznik každoročnímu monzunu.

Haffa Souk – Nechte se vést nezaměnitelnou vůní kadidla a vyzkoušejte si svou schopnost smlouvání na tradičním arabském tržišti.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Salalahu

Spojené arabské emiráty, Katar, Omán, Jordánsko, Egypt, Itálie z Dubaje na lodi MSC Euribia

Loď: MSC Euribia
Trasa: Spojené arabské emiráty, Katar, Omán, Jordánsko, Egypt, Itálie
Nalodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Civitavecchia, Itálie
Trvání: 16 nocí