Khasab

Khasab / Omán

V severní části Sultanátu Omán leží na poloostrově Musandam, odděleném od pevninské části země Spojenými arabskými emiráty, přístavní město Khasab. Pro své zálivy podobné fjordům, lemované majestátními horami, se mu někdy přezdívá „Norsko Arábie“. Na návštěvníky tady čeká horké pouštní klima s horkými léty a mírnými zimami.

Khasab je malé město s asi 18 tisíci obyvateli, je ale zajímavé svou směsicí národností a kultur. Vystavěno bylo na počátku 17. století Portugalci, ve stejné době vznikla také kamenná pevnost, nazývaná také hrad Khasab. Dnes jsou přístavní město a jeho okolí oblíbenou víkendovou destinací obyvatel sousedních Spojených arabských emirátů.

Návštěva pevnosti Khasab se určitě vyplatí těm, kteří se chtějí dozvědět více o historii oblasti, z věží hradu jsou navíc nádherné výhledy do okolí. Za krátkou zastávku pak určitě stojí i muzeum se sbírkou archeologických artefaktů a rukodělných výrobků.

Z přístavu vyplouvají dřevěné rybářské lodě, takzvané dhow, které nabízejí vyhlídkové plavby za rozervaným pobřežím a pozorování delfínů a mořských ptáků včetně sokoterských kormoránů v 60 kilometrů širokém Hormuzském průlivu, který zemi odděluje od Íránu. Na člunu je možné navštívit také Telegrafický ostrov, na kterém byla ve druhé polovině 19. století provozovaná telegrafická stanice v úseku mezi Bahrajnem a Bombají. Oblíbenou aktivitou jsou i vyjížďky terénními auty na horu Jabal Samhan a do přírodní rezervace, která ji obklopuje.

Na jih od města se k nebi do výšky 1 600 metrů vypíná vrcholek Jabal Hareem, známý svými objevy mořských fosilií. Ve vesnici Tawi je možné prohlédnout si prehistorické skalní malby člunů, zvířat a válečníků. Pobřeží poloostrova lemují malebné rybářské vesničky, některé z nich – jako například Lima nebo Kuzmar – jsou dostupné jen na člunu.

Ve městě si přijdou na své také milovníci nakupování, na které tady čekají moderní nákupní galerie s lokálními výrobky i zbožím importovaným ze zahraničí. Než město opustíte, ochutnejte některé z ománských specialit, jako jsou pečené kuře nebo kebab, na místním tradičním trhu.

 

Místa, která stojí za to vidět

Strait of Hormuz – Vyplujte na dřevěné rybářské bárce, pozorujte mořské ptáky a delfíny a obdivujte rozervané pobřeží poloostrova, ne nepodobné norským fjordům.

Khasab Fort – Navštivte nevelkou kamennou pevnost, vystavěnou na počátku 17. století Portugalci, a kochejte se výhledy z jejích věží.

Telegraph Island – Nechejte se zavést na ostrov, kde byla v 19. století umístěna telegrafická stanice.

Jabal Samhan – Nenechte si ujít 4WD safari a terénním autem si vyjeďte k hoře Jabal Samhan a do přilehlé přírodní rezervace.

Tawi – Obdivujte prehistorické kamenné malby zvířat, lodí a válečníků.

Lima, Kuzmar – Nasajte tu pravou ománskou atmosféru v tradičních rybářských vesničkách, které jsou dostupné jen na člunu.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Khasabu

Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Bonaire, Curacao, Kolumbie, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fidži, Nový Zéland, Austrálie, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko, Jižní Korea, Čína, Vietnam, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko z Janova na lodi MSC Magnifica

Loď: MSC Magnifica
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Barbados, Grenada, Bonaire, Curacao, Kolumbie, Kostarika, Panama, Nikaragua, Guatemala, Mexiko, USA, Samoa, Fidži, Nový Zéland, Austrálie, Filipíny, Tchaj-wan, Japonsko, Jižní Korea, Čína, Vietnam, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Řecko
Nalodění a vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 118 nocí