Khasab

Khasab / Omán

V severní části Sultanátu Omán leží na poloostrově Musandam, odděleném od pevninské části země Spojenými arabskými emiráty, přístavní město Khasab. Pro své zálivy podobné fjordům, lemované majestátními horami, se mu někdy přezdívá „Norsko Arábie“. Na návštěvníky tady čeká horké pouštní klima s horkými léty a mírnými zimami.

Khasab je malé město s asi 18 tisíci obyvateli, je ale zajímavé svou směsicí národností a kultur. Vystavěno bylo na počátku 17. století Portugalci, ve stejné době vznikla také kamenná pevnost, nazývaná také hrad Khasab. Dnes jsou přístavní město a jeho okolí oblíbenou víkendovou destinací obyvatel sousedních Spojených arabských emirátů.

Návštěva pevnosti Khasab se určitě vyplatí těm, kteří se chtějí dozvědět více o historii oblasti, z věží hradu jsou navíc nádherné výhledy do okolí. Za krátkou zastávku pak určitě stojí i muzeum se sbírkou archeologických artefaktů a rukodělných výrobků.

Z přístavu vyplouvají dřevěné rybářské lodě, takzvané dhow, které nabízejí vyhlídkové plavby za rozervaným pobřežím a pozorování delfínů a mořských ptáků včetně sokoterských kormoránů v 60 kilometrů širokém Hormuzském průlivu, který zemi odděluje od Íránu. Na člunu je možné navštívit také Telegrafický ostrov, na kterém byla ve druhé polovině 19. století provozovaná telegrafická stanice v úseku mezi Bahrajnem a Bombají. Oblíbenou aktivitou jsou i vyjížďky terénními auty na horu Jabal Samhan a do přírodní rezervace, která ji obklopuje.

Na jih od města se k nebi do výšky 1 600 metrů vypíná vrcholek Jabal Hareem, známý svými objevy mořských fosilií. Ve vesnici Tawi je možné prohlédnout si prehistorické skalní malby člunů, zvířat a válečníků. Pobřeží poloostrova lemují malebné rybářské vesničky, některé z nich – jako například Lima nebo Kuzmar – jsou dostupné jen na člunu.

Ve městě si přijdou na své také milovníci nakupování, na které tady čekají moderní nákupní galerie s lokálními výrobky i zbožím importovaným ze zahraničí. Než město opustíte, ochutnejte některé z ománských specialit, jako jsou pečené kuře nebo kebab, na místním tradičním trhu.

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Khasabu

Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Omán z Dubaje na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Omán
Nalodění a vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 11 nocí

Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Omán z Dubaje na lodi Jewel of the Seas

Loď: Jewel of the Seas
Trasa: Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Omán
Nalodění a vylodění: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Trvání: 9 nocí