X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Mindelo
Mindelo

Plavby v okolí

Mindelo / Kapverdy

Na severním pobřeží ostrova Sao Vicente se v souostroví Kapverdských ostrovů západně od Afriky rozkládá Mindelo. Město v zátoce Porto Grande na břehu severního Tichého oceánu má asi 70 tisíc obyvatel, přes 90 % celé populace ostrova.

Mindelo založili Portugalci v roce 1793 pod názvem Nossa Senhora da Luz, svůj stávající název pak získalo roku 1838. V roce 1858 se Mindelo stalo městem s asi 1 400 obyvateli, a když tady byl roku 1884 položen podmořský komunikační kabel, stalo se důležitým komunikačním centrem Británie. Později Mindelo ztrácelo na významu a v polovině 20. století jej zasáhlo sucho, které způsobilo hladomor, při němž přišly o život desetitisíce lidí. Mezi lety 2002-3 bylo město kulturním centrem portugalsky mluvících zemí, dodnes je považováno za kulturní středisko Kapverdských ostrovů: je známé svojí hudbou, nočním životem a bujarým karnevalem s kořeny v portugalské tradici.

Přístav Porto Grande lemují hezké koloniální domy z konce 19. a počátku 20. století s barevnými fasádami, za nimiž se k nebi vypíná rozervaný horský masiv. Město se může pochlubit pěknými dlážděnými uličkami, podél nichž je možné prohlédnout si některé z historických budov: Vládní, dnes Lidový palác z roku 1874, městskou radnici z let 1860-73, katolickou katedrálu z roku 1862 nebo pozůstatky pevnosti na vrcholku Monte Video, odkud se otevírají krásné výhledy na přístav.

Z konce 19. století pochází senátorský dům, dnes Národní centrum umění a designu, které hostí výstavy kapverdských autorů. Zájemci o umění by si neměli nechat ujít ani Mindelské kulturní centrum v bývalém celním domě z poloviny 19. století. Kdo se chce seznámit se zajímavou historií souostroví, může navštívit Belémskou věž, repliku staleté věže stejného jména stojící v Lisabonu. Stavba je domovem Námořního muzea se sbírkami, v nichž nechybí 200 let stará lahev portského, sloní kly a další řada jedinečných artefaktů, nalezených na vracích ztroskotaných lodí.

Jen co by kamenem dohodil od přístavu, leží skalnatý ostrůvek Ilhéu dos Pássaros s hezkým majákem, který ocení hlavně příznivci fotografování. Ti by měli podniknout také výlet na Monte Verde, nejvyšší hory Sao Vicente, z jejíhož vrcholu v nadmořské výšce 750 metrů jsou nádherné výhledy na Mindelo i ostrůvky u jeho pobřeží.

Ideálním místem pro ochutnávku místní produkce jsou dvoupatrové městské tržiště z roku 1784 i rybí trh, nabízející ty nejčerstvější ryby a mořské plody. Za vyzkoušení stojí grilovaný humr, čerstvý tuňák či chobotnice a specialita Kapverdských ostrovů, cachupa, dušená směs fazolí, kukuřice, brambor a masa nebo ryb.

Místa, která stojí za to vidět

Torre de Belém – Nahlédněte do zajímavé historie Kapverdských ostrovů v Námořním muzeu v replice lisabonské věže z počátku 20. století.

Palácio do Povo – Prohlédněte si bývalý vládní palác z poloviny 19. století i zajímavé výstavy, které nabízí.

Monte Verde – Kochejte se nádhernými výhledy na město a ostrůvky u jeho pobřeží z nejvyšší hory ostrova Sao Vicente.

Centro National de Artesanato e Design – Obdivujte umělecká díla místních autorů v bývalém celním domě z doby portugalské kolonizace.

Fortim d´El Rei – Vystoupejte na vrchol Monte Video a od pozůstatků koloniální pevnosti obdivujte hezké výhledy na přístav.

Mercado Municipal – Nenechte si ujít dvoupatrové tržiště z roku 1784 se stánky, nabízejícími ty nejčerstvější produkty i léčivé byliny.


Místa, která stojí za to vidět