X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Funchal
Funchal

Plavby v okolí

Funchal / Portugalsko

Funchal je hlavním a největším městem Madeiry, ostrova v Atlantském oceánu nedaleko pobřeží Afriky, náležející Portugalsku. Významné přístavní město leží na jižním pobřeží ostrova v údolí zvedajícím se do výšky až 1200 metrů nad mořem a pro své bohaté historické a kulturní dědictví je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Portugalska.

Město bylo založeno v 15. století a už v této době byla Madeira významnou oblastí produkce cukrové třtiny a vína. V 19. století Funchal navštívilo několik významných osobností (včetně Winstona Churchilla) a Madeira se stala vyhledávanou turistickou destinací, kterou je dodnes.

Naproti přístavu stojí pevnost Sao Tiago, postavená už v 17. století, která dnes hostí Muzeum současného umění s rozsáhlou kolekcí děl portugalských autorů. Katedrála Sé je směsicí stylů. Postavena byla už mezi lety 1493 a 1517 a za pozornost tady stojí hlavně překrásné, dřevěné vyřezávané stropy. Konvent Santa Clara pochází z konce 15. století: dnes je národním památníkem, který zdobí nádherné historické kachle (azulejos). Napůl palácem a napůl pevností je Sao Lourenco, postavený v manýristickém stylu.

Madeira je ostrovem květin a také Funchal má v této oblasti co nabídnout: ať už je to zahrada Do Palheiro, připomínající anglický park, nebo Botanická zahrada Madeiry s více než 2 tisíci druhy rostlin a nádhernými výhledy na město. Zahrady Monte Palace, stejně jako zajímavý kostel, stojí na hoře Monte, na kterou je možné nechat se z města vyvést gondolou.

V historické budově sídlí trh Dos Lavadores, kde je hned ve dvou patrech možné zakoupit čerstvou zeleninu a ovoce z celého ostrova, ale také ty nejčerstvější ryby.

Funchal nabízí nespočet pěkných kaváren, restaurací a vinných sklípků, kde návštěvníci mohou ochutnat to nejlepší, co madeirský vinařský průmysl nabízí. Madeira je rájem milovníků potápění a surfování a samozřejmostí jsou také aktivity jako plavby na člunu, plavání s delfíny, pozorování velryb nebo paragliding.

Funchal je výborným výchozím bodem pro průzkum zbytku ostrova a místa, jako jsou například Vavřínový les, zapsaný dokonce na seznam UNESCO, horská vesnice Curral das Freiras nebo ostrov Porto Santos a jeho nádherné pláže.

Vychutnejte si místní speciality…

  • „espalda com banana“ - ryba hlavoun tuponosý servírovaná s banánem a čerstvým salátem a bramborami
  • „bacalhau com natas“ - treska s krémovou omáčkou.

Místa, která stojí za to vidět