Funchal
Funchal

Plavby v okolí

Funchal / Portugalsko

Funchal je hlavním a největším městem Madeiry, ostrova v Atlantském oceánu nedaleko pobřeží Afriky, náležející Portugalsku. Významné přístavní město leží na jižním pobřeží ostrova v údolí zvedajícím se do výšky až 1200 metrů nad mořem a pro své bohaté historické a kulturní dědictví je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Portugalska.

Město bylo založeno v 15. století a už v této době byla Madeira významnou oblastí produkce cukrové třtiny a vína. V 19. století Funchal navštívilo několik významných osobností (včetně Winstona Churchilla) a Madeira se stala vyhledávanou turistickou destinací, kterou je dodnes.

Naproti přístavu stojí pevnost Sao Tiago, postavená už v 17. století, která dnes hostí Muzeum současného umění s rozsáhlou kolekcí děl portugalských autorů. Katedrála Sé je směsicí stylů. Postavena byla už mezi lety 1493 a 1517 a za pozornost tady stojí hlavně překrásné, dřevěné vyřezávané stropy. Konvent Santa Clara pochází z konce 15. století: dnes je národním památníkem, který zdobí nádherné historické kachle (azulejos). Napůl palácem a napůl pevností je Sao Lourenco, postavený v manýristickém stylu.

Madeira je ostrovem květin a také Funchal má v této oblasti co nabídnout: ať už je to zahrada Do Palheiro, připomínající anglický park, nebo Botanická zahrada Madeiry s více než 2 tisíci druhy rostlin a nádhernými výhledy na město. Zahrady Monte Palace, stejně jako zajímavý kostel, stojí na hoře Monte, na kterou je možné nechat se z města vyvést gondolou.

V historické budově sídlí trh Dos Lavadores, kde je hned ve dvou patrech možné zakoupit čerstvou zeleninu a ovoce z celého ostrova, ale také ty nejčerstvější ryby.

Funchal nabízí nespočet pěkných kaváren, restaurací a vinných sklípků, kde návštěvníci mohou ochutnat to nejlepší, co madeirský vinařský průmysl nabízí. Madeira je rájem milovníků potápění a surfování a samozřejmostí jsou také aktivity jako plavby na člunu, plavání s delfíny, pozorování velryb nebo paragliding.

Funchal je výborným výchozím bodem pro průzkum zbytku ostrova a místa, jako jsou například Vavřínový les, zapsaný dokonce na seznam UNESCO, horská vesnice Curral das Freiras nebo ostrov Porto Santos a jeho nádherné pláže.

Než město a s ním i celou Madeiru opustíte, vychutnejte si některé z místních specialit. Typická je například „espalda com banana“, ryba hlavoun tuponosý servírovaná s banánem a čerstvým salátem a bramborami. Nebo zvolte „bacalhau com natas“, tresku s krémovou omáčkou.

Místa, která stojí za to vidět

  • Sé Cathedral – Obdivujte překrásné dřevěné vyřezávané stropy katedrály, vystavěné už na přelomu 15. a 16. století.
  • Jardins Botânicos da Madeira – Seznamte se s nespočtem rostlinných druhů květinového ostrova v botanické zahradě s krásnými výhledy na město.
  • Sao Tiago – Navštivte pevnost ze 17. století a Muzeum současného umění s rozsáhlou sbírkou portugalských děl.
  • Mercado Dos Lavadores – Nakupte čerstvou zeleninu a ovoce z celého ostrova a také ty nejlepší ryby na trhu v hezké historické budově.
  • Curral das Freiras – Vyrazte do horské vesnice a nenechte si ujít ochutnávku místních kaštanů, které její obyvatelé používají při každodenním vaření.
  • Laurisilva – Projděte se pozůstatky dříve rozšířeného vavřínového lesa a pozorujte endemické druhy rostlin a živočichů, kterým je domovem.
  • Porto Santos – Relaxujte a opalujte se na překrásných plážích ostrova, ležícího v Atlantském oceánu asi 40 kilometrů jihovýchodně od břehů Madeiry.

Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Funchalu


Plavby do Funchalu

Španělsko, Portugalsko z Tenerife na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Funchal, Portugalsko
Trvání: 3 noci