Horta (Azorské ostrovy)

Plavby v okolí

Horta (Azorské ostrovy) / Portugalsko

Na jihovýchodním pobřeží ostrova Faial v západní části portugalských Azorských ostrovů se na břehu severního Atlantského oceánu rozkládá Horta. Město má asi 7 000 obyvatel, bezmála polovinu celého ostrova.

V roce 1467 zakotvil u pobřeží ostrova Faial na své už druhé expedici vlámský šlechtic Josse van Huerter a nechal tady vystavět malou kapli, kolem které postupně vyrostla Horta. Ještě v 18. a 19. století byla jen malým městečkem s několika kostely a pár obchody, její výhodná poloha na trase mezi Evropou a Novým světem ji však záhy proměnila v důležité dopravní, obchodní i velrybářské centrum. V roce 1876 se Horta dočkala nového obchodního přístavu a roku 1919 se zapsala do historie letectví, když tady se svým strojem přistál po dokončení první etapy svého transatlantického letu kapitán Albert C. Read. V 60. letech 20. století se Horta stala významnou zastávkou jachet na jejich plavbách přes Atlantik a zůstává jí dodnes.

Mola jednoho z nejrušnějších přístavů jachet na světě jsou pokrytá stovkami maleb se jmény kapitánů a jejich plavidel všech tvarů a velikostí, která se líně houpou na klidné hladině. Od přístavu stoupají strmé dlážděné uličky lemované honosnými domy a kostely s impozantními fasádami, shlížejícími na moře.

Kdo si chce užít výhledy ještě hezčí, měl by si vyjet na kopec severně od města, z něhož se za příznivého počasí otevírají pohledy na celý ostrov, ale i sousední Pico s 2 351 metrů vysokým vulkánem.

Už v roce 1576 byla na obranu obchodních lodí před piráty vystavěna pevnost Santa Cruz, z konce 17. století pak pochází kostel svatého Salvadora. Monte da Guia, vystupující 145 metrů nad vodní hladinu jižně od centra města, bývala v 19. století velrybářskou stanicí a z té doby se tady zachovalo hned několik budov.

Kdo se chce dozvědět něco nového, měl by zavítat do regionálního muzea v bývalé jezuitské koleji. Seznámí se tady s novodobou historií města i rukodělnou činností předků a prohlédne si jedinečnou sbírku řezeb z fíkových jader. Muzeum v baru Peter´s Cafe Sport naproti přístavu pak vystavuje řezby z velrybích zubů a kostí, z nichž některé se datují už do roku 1884.

Caldeira Cabeco Gordo, 400 metrů hluboký kráter ve středu ostrova asi 15 kilometrů od Horty, je se svými 1 043 metry nejvyšším bodem ostrova a připomíná dobu před 400 tisíci lety, kdy ostrov při výbuchu stratovulkánu vznikl. Mnohem mladšího data je pak měsíční krajina západní části ostrova, známá jako Capelinhos. K erupci tady došlo na přelomu let 1957 a 1958, a ta rozšířila celý ostrov o pořádný kus: maják, který tady stojí, býval dříve jeho nejzápadnějším bodem, dnes je od něj vzdálený pěkných pár set metrů. Sérii událostí, které k tomu vedly, mapuje nedávno otevřené vulkanologické centrum.

Horta je oblíbeným výchozím bodem pro vyjížďky na člunu za pozorováním delfínů a velryb, ale také šnorchlováním a potápěním. Kdo si chce od aktivit na chvíli odpočinout, najde jižně od centra Horty hezkou pláž Praia de Porto Pim, severně potom Praia do Almoxarife s černým vulkanickým pískem, nádherně kontrastujícím se zelení okolních kopců.

 Místa, která stojí za to vidět

Marina da Horta - Projděte se po rušném přístavu s moly vyzdobenými pestrými nápisy se jmény kapitánů a jejich lodí.

Museu da Horta - Nahlédněte do zajímavé historie ostrova a nenechte si ujít ani jedinečnou sbírku řezbiček z fíkových pecek.

Praia do Almoxarife – Relaxujte na hezké pláži s černým sopečným pískem na břehu severního Atlantského oceánu.

Jardim Botanico do Faial - Prohlédněte si pěknou botanickou zahradu s jezírky, klikatými cestičkami a původními druhy rostlin.

Forte de Santa Cruz – Obdivujte mohutné kamenné zdi pevnosti, vystavěné na obranu před piráty už v roce 1576.

Capelinhos - Navštivte měsíční krajinu západního pobřeží ostrova s hezkým majákem, kde v 50. letech 20. století vybuchla sopka.

Caldeira Cabeco Gordo - Nechte se uchvátit dech beroucími výhledy ze 400 metrů hlubokého kráteru, vzniklého při zformování ostrova před 400 tisíci lety.