Ferrol

Ferrol / Španělsko

V severozápadním Španělsku leží na území Galicie na pobřeží Atlantského oceánu město Ferrol, které je domovem asi 70 tisíc obyvatel.

Archeologické nálezy dokládají, že oblast dnešního Ferrolu byla osídlena odpradávna. Ve své době tady působili Féničané i staří Řekové, za doby starověkého Říma v 1. století před naším letopočtem tady existoval rybářský přístav. S příchodem Bourbonů do země v 18. století se město stalo jedním z hlavních námořních center a rychle se rozvíjelo. V roce 1892 se zde narodil pozdější španělský diktátor Francisco Franco, po němž bylo město v letech 1938 až 1982 oficiálně pojmenováno „El Ferrol del Caudillo“. Po většinu doby své existence bylo město důležitým centrem výstavby lodí a platí to o něm dodnes.

Za to stojí už příjezd do přístavu, který s Atlantikem propojuje 200 metrů široké ústí řeky chráněné strmými svahy. Hezká je procházka centrem města a zájemce o historii potěší pohřební komnaty, megality a petroglyfy, které dokládají prastaré osídlení oblasti, ale také staré kostely a hrady. V 17. století byl Ferrol jednou ze základen španělského námořnictva, po kterém tady zbyla celá řada pevností a hradů jako například San Felipe nebo La Palma. Slavnou námořní minulost města představuje zajímavé Museo Naval.

Kdo chce jen tak relaxovat nebo si užít vodní sporty, měl by vyrazit na hezkou písečnou pláž El Rincon de Santa Compa s řadou restaurací a obchodů, nebo na o něco odloučenější Playa de Doninos.

Ferrol se může pochlubit jedním z posledních příkladů takzvaného Atlantickésho lesa. Chrání jej přírodní park Fragas de Feume, kde na návštěvníky kromě nádherné přírody čeká také pěkný benediktinský klášter z 10. století.

Ferrol je jedním z výchozích bodů takzvané English Way, Anglické cesty známé poutní trasy do Santiaga de Compostela, na kterou každoročně vyráží desetitisíce lidí. Město se proslavilo také bujarými oslavami Velikonoc, kdy do ulic vyráží honosná procesí nesoucí za doprovodu bubnů a živé hudby sochy svatých.

Komu zbude čas, může vyrazit z města: severně od Ferrolu leží druhé nejdůležitější poutní místo Galicie, San Andreas de Teixido s nejvyššími útesy v Evropě.

 

Místa, která stojí za to vidět

Fragas de Feume – Navštivte jedinečné pozůstatky Atlantického lesa, který ukrývá také benediktinský klášter z 10. století.

San Andreas de Teixido – Nenechte si ujít jedno z nejdůležitějších poutních míst Galicie a obdivujte nejvyšší útesy v Evropě.

El Rincon de Santa Compa – Relaxuje a užijte si vodní sporty na hezké písečné pláži.

San Felipe – Pronikněte do zajímavé historie Ferrolu v pevnosti ze 17. století se sbírkou starých zbraní.

Museo Naval – Prohlédněte si repliky lodí a seznamte se s minulostí města, které vždy bylo důležitým námořním centrem.

English Way – Užijte si pobyt na místě, které je jedním z výchozích bodů Anglické cesty na proslulé pouti do Santiaga.


Místa, která stojí za to vidět