La Coruna
La Coruna

Plavby v okolí

La Coruna / Španělsko

V severozápadním Španělsku na pobřeží Atlantského oceánu se na Iberském poloostrově rozkládá důležité přístavní město La Coruna, brána do Galicie.

Nejstarší část La Coruny, známá jako Staré město, byla osídlena už starověkými keltskými kmeny. Ve 2. století před naším letopočtem oblast kolonizovali Římané, město se stalo obchodním přístavem a rychle rostlo. Po pádu Římské říše upadala také La Coruna, která byla napadána jak normanskými, tak vikingskými kmeny. Město se vzpamatovalo teprve ve středověku, důležitou roli v tom přitom hrála místní židovská komunita. Od 16. do 19. století byla La Coruna politickým hlavním městem Galicijského království, dnes má asi 250 tisíc obyvatel a je oblíbeným přístavem výletních lodí.

Město je známé Herkulovou věží, majákem pocházejícím už z doby římské z 1. – 2. století. Maják byl zapsán na seznam UNESCO, obklopuje ho rozsáhlý park s muzeem a jsou odsud překrásné výhledy. Centrem historického města je náměstí Plaza de Maria Pita se sochou místní hrdinky, která v 16. století varovala obyvatele před útokem Sira Francise Drakea. Náměstí je obklopené úzkými pěšími uličkami a dodnes se tady zachovaly drobné pozůstatky původních hradeb.

Stará pevnost je dnes zahradou San Carlos, kde je pohřbený Sir John Moore, britský generál, jenž vedl britské a španělské jednotky proti armádě Napoleona Bonaparte v bitvě o La Corunu v roce 1809.

Mezi nejvýznamnější historické budovy patří rezidence Rosalie de Castro a Královská galicijská akademie, věnující se studiu místní kultury a jazyka. Kamenný kostel Santiago je nejstarším kostelem ve městě: vystavěn byl v románském stylu a později byl přebudován goticky a jeho fasádu zdobí groteskní figury.

La Coruna je známá svými prosklenými balkony, nazývanými galerías nebo miradores, které mají chránit obyvatele před sinými větry vanoucími od Atlantiku a které daly La Coruně přezdívku „Křišťálové město“.

Město hostí celou řadu muzeí, mezi nimi například Archeologické muzeum na hradě Castillo de San Antón, Muzeum výtvarného umění nebo Muzeum současného umění Unión Fenosa. Paseo Marítimo je se svými 9 kilometry jednou z nejdelších promenád v Evropě a prochází jak kolem Herkulovy věže, tak kolem místního akvária a oblíbených pláží Orzán a Riazor, které jsou vyhledávané také příznivci surfování.

Jen půlhodinu jízdy vlakem z La Coruny leží známé poutní město Santiago de Compostela se svou majestátní katedrálou, zasvěcenou apoštolu Jakubovi, jehož pozůstatky tady prý byly objeveny v 9. století.

Za ochutnání stojí v La Coruně typická španělská kuchyně, založená na těch nejčerstvějších plodech moře: pulpo a feira, vařená chobotnice s olivovým olejem, paprikou a solí, notorická omeleta tortilla de patatas nebo pořádný galicijský steak z hovězího.

 

Místa, která stojí za to vidět

Torre de Hércules – Prohlédněte si prastarý maják, vystavěný už v době římské v 1. – 2. století našeho letopočtu.

Jardin San Carlos – Projděte se parkem, vybudovaným na místě původní pevnosti, s místem posledního odpočinku známého britského generála Sira Johna Moora.

Plaza de Maria Pita – Zavítejte do centra Starého města na náměstí se sochou oslavující místní hrdinku, která v 16. století varovala obyvatele před nepřátelským útokem.

Iglesia de Santiago – Obdivujte nejstarší kostel ve městě, nevelkou kamennou stavbu, vybudovanou ve 12. století v románském slohu, ozdobenou groteskními figurami.

Monte de San Pedro – Vystoupejte do překrásného parku s labyrintem a kochejte se nádhernými výhledy na město.

Orzán – Zavítejte na hezkou čistou pláž přímo v centru města, užijte si procházku, běžte si zaplavat nebo zasurfovat.

Santiago de Compostela – Navštivte známé poutní místo s majestátní katedrálou zasvěcenou apoštolovi Jakubovi, vysvěcenou na počátku 13. století.


Místa, která stojí za to vidět