Vigo

Vigo / Španělsko

Vigo je s necelými 300 tisíci obyvateli největším městem Galicie. Nachází se v jednom ze zálivů Rias Baixas na pobřeží Atlantiku a patří mezi významné španělské přístavy. Město leží pouhých 20 km od portugalských hranic a asi 80 km od nejvýznamnějšího španělského náboženského centra Santiaga de Compostela.

 

Záliv byl osídlen už v pravěku, ale samotné Vigo bylo bezvýznamnou rybářskou osadou až do 15. století. Neustálé útoky z moře bránily většímu rozvoji obchodu. Navíc drancování Vikingů, Saracénů i Angličanů situaci nijak nepomáhalo. Až španělský král Filip IV. se v r. 1656 rozhodl osadu opevnit a postavit zde mohutnou pevnost. Díky tomu se konečně Vigo mohlo začít rozvíjet jako přístav a obchodní stanice. V r. 1702 se zde odehrála jedna z důležitých bitev války o španělské dědictví. V zátoce Vigo se tehdy střetlo anglické a holandské loďstvo proti spojenému loďstvu Španělska a Francie. Bitva skončila obrovským úspěchem Britů a Holanďanů, kteří zničili nebo zajali téměř všechny protivníkovy lodě. O 17 let později odsud zase vyplula španělská flotila, aby podpořila skotské jakobíny. Město rapidně vyrostlo v 19. a 20. stol., kdy se stalo důležitým průmyslovým i nákladním přístavem. Dnes je Vigo považováno za ekonomické i průmyslové centrum Galicie. Zároveň je největším rybářským přístavem Evropy, kde sídlí i Pescanova, největší rybářská společnost světa.   

 

Návštěvníkům může Vigo nabídnout hezké historické centrum s pevností Castro ze 17. stol. či kolegiátním kostelem Santa Marie de Vigo. Velice příjemná je i procházka úzkými uličkami s řadou obchodů a restaurací. Mimo jiné se zde nachází i několik zajímavých muzeí či pěkných písčitých pláží.   

 

Velká část turistů ovšem míří na prohlídku Santiaga de Compostela, jednoho z hlavních poutních míst Evropy. V místní katedrále jsou uloženy ostatky apoštola sv. Jakuba Staršího, které zde byly objeveny v 9. stol. Od té doby se místo stalo cílem svatojakubské pouti opět ožívající v posledních letech. Ve městě zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO najdeme obrovskou katedrálu sv. Jakuba, mnoho křesťanských klášterů, hospiců i dalších církevních staveb. Historické centrum je mimořádně zachovalé a určitě patří k nejpůsobivějším místům Španělska.

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sardinas laňadas a lo picadillo – plněné sardinky

Bacalao al horno con pasas – pečená treska s rozinkami

Sopa de castaňas – kaštanová polévka

Vína – Albariňo, Ribeiro, atd.

Sýry – Tetilla, Arzúa, San Simón da Costa, atd. 

Tarta de Santiago – mandlový zákusek


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Viga

Obeplujte Evropu na luxusní lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa:

Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie, Německo

Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 14 nocí

Okuste to nejlepší z Evropy. Obdivujte historické centrum italského Janova i proslulou pevnost If u břehů francouzské Marseille. Zažijte multikulturní španělskou Barcelonu i romantický Lisabon v Portugalsku. Prohlédněte si středověké hradby britského Southamptonu a vše zakončete čerstvou rybou a dobře vychlazeným pivem v severoněmeckém Kielu.

Kombinovaná doprava - český průvodce

Akce! First Minute

Všechny kategorie kajut jsou na vyžádání

Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo z Lisabonu na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo
Nalodění: Lisabon, Portugalsko
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 7 nocí

Velká Británie, Portugalsko, Španělsko ze Southamptonu na lodi Explorer of the Seas

Loď: Explorer of the Seas
Trasa: Velká Británie, Portugalsko, Španělsko
Nalodění a vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 11 nocí