Bar Harbor (Maine)
Bar Harbor (Maine)

Plavby v okolí

Bar Harbor (Maine) / USA

Na ostrově Mount Desert v americkém státě Maine se v samém severovýchodním cípku atlantského pobřeží Spojených států nachází město Bar Harbor, domov asi 5 tisíce obyvatel.

Původně byl ostrov osídlen Indiány kmene Wabanaki, kteří se živili hlavně rybolovem a sběrem mořských plodů. V roce 1604 sem připlul francouzský objevitel Samuel de Champlain a dal ostrovu jeho dnešní jméno. Ve druhé polovině 18. století se v oblasti usadili britští osadníci, město pojmenovali Eden a už v polovině století následujícího tady začala vznikat první letní sídla. Až do ničivého požáru, který v polovině 20. století zničil přes polovinu část ostrova, byl Bar Harbor oblíbeným cílem americké smetánky a dnes je oblíbenou zastávkou turistů z celého světa.

Historické městečko Bar Harbor láká na šarm rybářské vesnice s uličkami lemovanými výtečnými restauracemi i obchůdky se suvenýry.

Muzeum Abbe bylo otevřeno už v roce 1928 a zájemci se v něm dozví spoustu informací o původních obyvatelích ostrova. Místní Oceánium je zase zaměřené na populárního mainského humra a návštěvníci si tady mohou nejen prohlédnout jednotlivá stádia jeho života, ale také si jej spolu s dalšími mořskými tvory osahat.

Jihovýchodně od Bar Harbor se rozkládá Národní park Acadia, který zabírá velkou část hlavního ostrova a zahrnuje i přilehlé ostrůvky. Park chrání rozsáhlou oblast hor, pobřeží oceánu, lesů a jezer a jeho dominantou je 466 metrů vysoká hora Cadillac, jedno z prvních míst Spojených států, které každý den vidí slunce a odkud jsou nádherné výhledy do širokého okolí. Oblast národního parku je oblíbená především příznivci aktivního trávení volného času – pěšími turisty, cyklisty a horolezci. Dobrým zdrojem informací je návštěvnické centrum Hulls Cove.

V nabídce jsou vyhlídkové plavby kolem ostrova, na kterých je možné pozorovat papuchalky, velryby, lachtany, řadu druhů mořských ptáků, ale také se kochat romantickými majáky rozesetými podél pobřeží.

Za to určitě stojí procházka po některé z nádherných písečných pláží, kdo si troufá, může si pronajmout kajak nebo kanoi a vydat se na průzkum pobřeží po vlastní ose nebo v rámci skupiny s průvodcem.

Kebo Golf Club je jedním z nejstarších golfových hřišť ve Spojených státech a příznivci tohoto sportu by si tady určitě měli odpálit aspoň pár míčků.

Kdo dává před sportem přednost pivu, neměl by si nechat ujít komentovanou prohlídku Atlantic Brewing Company s ochutnávkou. Mezi speciality města (a ostrova) patří – jak jinak – mořské plody, především pak humr na tisíc způsobů.

Místa, která stojí za to vidět:

  • Abbe Muzeum-Seznamte se s původní obyvatelstvem ostrova, Indiány kmene Wabanaki, v muzeu roku 1928
  • Acadia National Park - vyražte na procházku či na kolo jedním z nejmenších národních parků USA
  • Mount Desert Island Oceanium - poznejte a pohlaďte si populární horečnatého mayského humra a další mořské živočichy
  • Kebo Golf Club - odpalte si pár míčku na nejstarším golfovým hřišti USA
  • Atlantic Brewing Company - zúčastněte se komentované prohlídky pivovaru a ochutnejte pár vzorků pěnivého moku, které se tu vyrábí

Místa, která stojí za to vidět