New York
New York

Plavby v okolí

New York / USA

Přístav New York a New Jersey se rozkládá na východním pobřeží Spojených států a je vstupní branou do nejhustěji osídlené oblasti Ameriky. Jedním z terminálů přístavu je terminál Manhattan, jeden z nejdéle sloužících a nejmodernějších terminálů v celé zemi, ležící na západní straně města na řece Hudson v oblasti známé jako Hell´s Kitchen.

Důvodů, proč navštívit Velké jablko, je celá řada. Patří mezi ně nespočet butiků světových značek a obchodních center, které okouzlí nejen milovníky nákupů. Ti, kteří holdují architektuře, zase ocení nespočet moderních budov i staveb s historií.

Na Ostrově Svobody stojí symbol Spojených států a jedna z nejznámějších památek světa, Socha Svobody. Už od roku 1886 se na svém současném místě vypíná do výšky 93 metrů. Od konce 19. do poloviny 20. století byl ostrov Ellis branou přistěhovalců do Ameriky, dnes tady sídlí Muzeum imigrace.

Ze 443 metrů vysokého art deco mrakodrapu Empire State Building z roku 1930 jsou překrásné výhledy na celé město a jeho velikost je možné obdivovat také při vyhlídkové plavbě lodí. Přes 1,8 kilometru dlouhý Brooklynský most byl otevřen už v roce 1870 a patří tak k jedněm z nejstarších silničních mostů ve Spojených státech, za nejelegantnější a také nejdražší ulici světa je pak považována proslulá Pátá avenue.

New York je domovem řady muzeí. Téměř povinností je návštěva Amerického muzea přírodní historie, které má ve sbírce na 36 milionů exponátů od mamuta po úlomek nejstarší skály ve vesmíru. Na příznivce umění čeká Metropolitní muzeum umění, jedno z největších muzeí světa, a MoMA, Muzeum moderního umění s největší světovou sbírkou moderního umění od Van Gogha po Picassa.

Nejlepší doba pro prohlídku proslulého náměstí Times Square je večer, kdy se rozsvítí miliony světel a kdy se otevřenou brány desítek místních divadel, jejichž představení by si neměl nechat nikdo ujít. Ve středu města se rozprostírá nekonečná zelená oáza Central Parku s desítkami kilometrů stromy lemovaných cest, kluzištěm a malou zoo.

Greenwich Village, to je hlavní město bohémů, kolébka lesbického a gay hnutí, příjemné kavárny, umělecké galerie, divadla… A výčet zajímavostí města může snadno pokračovat skoro do nekonečna. Přezdívku „město, které nikdy nespí“, si totiž New York nevysloužil náhodou: kdo chce, může v místních barech a nočních klubech protancovat střevíce.

Návštěvu New Yorku je snadné proměnit v gastronomický zážitek. Město je spojováno s hot dogem, polévkou z mušlí, ale také pizzou, cheesecakem a mnoha dalšími pochoutkami, nad kterými se budou sbíhat sliny každému návštěvníkovi.

Místa, která stojí za to vidět

Statue of Liberty – Prohlédněte si 93 metrů vysokou sochu z konce 19. století, světoznámý symbol Spojených států.

Empire State Building – Kochejte se pohledem na New York ze 443 metrů vysokého art deco mrakodrapu.

Metropolitan Museum of Art – Nenechte si ujít návštěvu největšího muzea moderního umění světa a obdivujte díla Van Gogha, Moneta nebo Picassa.

Times Square – Po setmění vyrazte na nádherně osvětlené centrální náměstí a nechejte se zlákat na některé ze slavných představení z Broadwaye.

5th Avenue – Projděte se po ulici považované za nejelegantnější a také nejdražší na světě.

Cental Park – Oddechněte si od ruchu velkoměsta v nekonečné zelené oáze s desítkami kilometrů pěších tras i hezkou malou zoo.

Harlem – Protancujte se až do rána ve čtvrti plné jazzových klubů, hipsterských barů a trendy restaurací.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z New Yorku