Portland (Maine)
Portland (Maine)

Plavby v okolí

Portland (Maine) / USA

V americkém státě Maine na východním pobřeží Spojených států se rozkládá Portland, pojmenovaný po britském ostrově Isle of Portland. Město je důležitým přístavem a má asi 70 tisíc obyvatel.

Prvními Evropany na místě dnešního Portlandu byli v první polovině 17. století Britové. V roce 1632 tady vznikla rybářská a obchodní vesnice Casco, později přejmenovaná na Falmouth. Ve druhé polovině 18. století se oblast stala významným přístavem, rychle rostla a v roce 1786 dostala své současné jméno, Portland. Dnes je město oblíbeným cílem výletních lodí.

Návštěvníci Portlandu míří především do jeho Starého přístavu s dlážděnými ulicemi a řadou budov z viktoriánské éry. Dobrým příkladem americké rezidenční architektury je budova Victoria Mansion, známá také jako dům Morse-Libby. Honosná vila z hnědého kamene z roku 1860 slouží od roku 1941 jako muzeum a zájemci si tady mohou prohlédnout zajímavé interiéry s bohatým nábytkem.

Z Portlandské observatoře se kdysi pozorovaly proplouvající lodě, dnes tady sídlí muzeum s informacemi o městě a jsou odsud překrásné výhledy.

Pobřeží Portlandu lemuje nespočet romantických majáků. Už v roce 1791 byl vystavěn historický maják Portland Head Light, který připlouvajícím lodím ukazuje cestu do přístavu. V bývalém domě správce je dnes malé námořní muzeum.

Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Portlandského muzea umění se širokou sbírkou děl mainských umělců, ale i amerických a evropských autorů.

Zátoka Casco je posetá ostrovy, jejichž dramatické pobřeží lze nejlépe obdivovat z paluby vyhlídkového člunu. Za to stojí procházka nebo projížďka na kole podél promenády, která nabízí hezké výhledy na moře. 

Portlandský farmářský trh funguje nepřetržitě od roku 1768 a byl jmenován jedním z nejlepších v celých Spojených státech.

Portland patří, co se týče počtu restaurací a barů na osobu, mezi top americká města. Je domovem řady pivovarů a minipivovarů a prim tady hrají čerstvé ryby a mořské plody. Město je rodištěm Italského sendviče, nazývaného Portlanďany „an Italian“, a bez ochutnávky místního humra by jej neměl opustit vůbec nikdo.

Místa, která stojí za to vidět

Old Port – Projděte se starou částí města s dlážděnými uličkami, viktoriánskými domy a nespočtem obchůdků a restaurací.

Portland Museum of Art - Obdivujte díla místních i známých amerických i evropských umělců.

Victoria Mansion – Navštivte honosnou historickou vilu z druhé poloviny 19. století s překrásnými interiéry a nábytkem.

Portland Observatory – Vystoupejte na portlandskou pozorovatelnu, seznamte se s historií města a kochejte se nádhernými výhledy.

Portland Farmer´s Market – Nakupte ty nejčerstvější suroviny a ochutnejte místní speciality na farmářském trhu fungujícím od roku 1768.

Casco Bay Islands – Vyrazte na vyhlídkovou plavbu zátokou Casco a kochejte se dramatickým pobřežím místních ostrovů a ostrůvků.

Allagash Brewing Company – Zúčastněte se prohlídky jednoho z portlandských pivovarů a ochutnejte zlatavý mok inspirovaný belgickými pivy.


Místa, která stojí za to vidět