X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Aalborg
Aalborg

Plavby v okolí

Aalborg / Dánsko

V severní části dánského Jutského poloostrova se na břehu fjordu Lim rozkládá Aalborg. Metropolitní oblast jednoho z největších měst Dánska má asi 210 tisíc obyvatel.

První osídlení regionu se datuje až do doby železné, ve středověku se pak město díky své strategické poloze v nejužším místě fjordu stalo důležitým obchodním přístavem. Konec 19. a velká část 20. století byly érou průmyslového rozvoje Aalborgu, které si vysloužilo přezdívku „město kouřících komínů“. Dnes pozici těžkého průmyslu postupně přebírají kultura a vzdělávání.

Aalborg se může pochlubit hezky zachovaných středověkým centrem. Na starém tržním náměstí Gammeltorv stojí katedrála Budolfi z konce 14. století i radnice v pozdně barokním stylu z roku 1762. Starý přístav Osteragade lemují krásné obchodnické domy s polodřevěnou konstrukcí. Jedním z nejlepších příkladů je dům Jense Banga, čtyřpatrová pískovcová budova, postavená roku 1624 ve stylu holandské renesance, dokonce z roku 1616 pak pochází pískovcový polodřevěný dům Jorgena Olufsena.

Mezi lety 1539 a 1550 byl králem Kristiánem III. vystavěn hrad Aalborg, napůl dřevěná pevnost s parkem, kasematy a žalářem, jež se v letních měsících otevírají veřejnosti. Jednou z nejznámějších ulic města i celého Dánska je Jomfru Ane Gade: lemována je hezkými kavárnami a restauracemi, v noci pak žije zábavou v barech, klubech a diskotékách.

Zájemci o dějiny by si neměli nechat ujít návštěvu Historického muzea v Aalborgu, jehož zajímavé expozice vypráví příběh 1000letého města a jeho obyvatel. Milovníci umění budou nadšení z výstav domácích i zahraničních autorů Muzea moderního umění KUNSTEN, sídlícího v budově z přelomu 60. a 70. let 20. století ve stylu skandinávské moderny. Roku 2008 bylo dokončeno Centrum Utzon, vystavěné známým dánským architektem Jornem Utzonem, prezentující jeho díla včetně známého Operního domu v Sydney.

Kdo se chce na město i fjord podívat z ptačí perspektivy, může vystoupat na 55 metrů vysokou věž Aalborgtarnet na vrcholku kopce Skovbakken.

Ostre Anlaeg je jedním z nejstarších parků v Aalborgu, předělaný ze skládky na rekreační oblast s květinami, stromy a rybníkem, které jsou domovem řady druhů ptáků. Jednou z největších atrakcí Aalborgu je zoologická zahrada z roku 1935, domov tygrů, šimpanzů, žiraf i polárních medvědů.

Severozápadně od Aalborgu se v Limfjordu nachází ostrov Egholm s pobřežím lemovaným protipovodňovými náspy. Cesta sem na trajektu trvá jen 5 minut a líbit se tady bude jak milovníkům pěších výletů, tak cyklistům.

Kuchyně Aalborgu, to jsou mořské plody – modré mušle, treska nebo losos -, divočina, kozí sýry, mořská sůl z ostrova Laeso, skvělá jutská piva nebo jeden z nejlepších akvavitů (destilátů z obilí nebo brambor) v zemi.


Místa, která stojí za to vidět