Kodaň

Kodaň / Dánsko

     Kodaň, v jejíž aglomeraci žije asi 1,2 mil. obyvatel, je malebným historickým městem s celou řadou památek. Leží u úzkého průlivu Øresund, který odděluje Dánsko od Švédska, na ostrovech Sjælland a Ameger. Díky své strategické poloze na veledůležité obchodní trase a spojnici Baltského a Severního moře byla od počátku významným přístavem i pevností. Dnes je naopak městem, které se každoročně umisťuje na předních příčkách žebříčků kvality života a přístupu k přírodě. 

     Původní vikingská osada byla na místě mnohem staršího osídlení založena v r. 1043. Její účel se odrazil v pojmenování Havn, což v dánštině znamená „přístav“. Na přelomu 12. a 13. století se začala rozvíjet jako obchodní středisko, které změnilo své pojmenování na København, tedy „přístav obchodníků“, a brzy se stalo největším městem v této části země. Velmi tomu pomohla i jeho pozice mezi městy Roskilde a Lund, kde byly vybudovány římskokatolické katedrály. V r. 1422 se Kodaň stala královským městem a v r. 1479 zde byla založena univerzita. V průběhu 17. století bylo ve městě vystavěno mnoho krásných barokních budov, které ho dodnes zdobí. 18. století je známé jako „zlatý věk Dánska“, kdy zahraniční obchod přinesl velkou prosperitu obchodníkům i lodním společnostem. Přesto ve stejném století město postihlo několik přírodních katastrof. Během velkého moru v r. 1711 zemřela třetina populace města a o 17 let později zničil velký požár polovinu zástavby. I přesto Kodaň pokračovala v rozvoji a prosperitě.  Historické centrum bylo hodně poničeno během 2. sv. války, ale naštěstí se podařilo dochovat všechny cenné památky. Těm vévodí královská sídla – současná i bývalá – Amalienborg, Christianborg a Rosenborg, malebný starý přístav Nyhavn s pastelovými domy a řadou vyhlášených restaurací a podniků nebo kostel Marmorkirken s monumentální kopulí. Na okraji centra se nachází i původní vojenská pevnost Kastellet, za níž u mořského pobřeží leží symbol celého města – socha Malé mořské víly, známé z pohádky H. CH. Andersena. Současná Kodaň je skutečně výjimečným městem, které vás pohltí svou krásou a jedinečnou poklidnou atmosférou.  Není uspěchaná ani hektická, na každém kroku vás lákají k zastavení nejrůznější restaurace, bary nebo kavárny, historické atrakce či zábavní centra v čele s vyhlášeným zábavním parkem Tivoli. 

  

Místa, která stojí za to vidět:

Malá mořská víla - socha Andersenovy malé mořské víly je nejznámějším symbolem Kodaně. Slavnostní představení sochy proběhlo 23. srpna 1913, od té doby se stala mnohokrát terčem vandalů i různých aktivistů. Její něžná, ale zároveň smutná krása však láká hlavně davy turistů, kteří kvůli ní míří až na samý okraj historického centra.

Nyhavn - starý přístav Nyhavn patří k nejmalebnějším částem historické Kodaně. Jeho nábřeží je obklopeno domy v pastelových barvách s mnoha restauracemi i obchody se suvenýry. Velkou atrakcí mezi turisty jsou plavby po kodaňských kanálech.  

Amalienborg - královský palác Amalienborg je oficiálním sídlem dánského panovníka. Palácový komplex se skládá ze 4 identických klasicistních budov obklopujících stejnojmenné oktogonální náměstí. Velkou atrakcí je střídání stráží, které probíhá na náměstí přesně v poledne každý den.

Christianborg - Christianborg, dnešní sídlo Parlamentu, byl až do r. 1794 oficiální rezidencí dánských panovníků.  Rozsáhlý ostrovní palác je obklopen několika zahradami, bývalou burzou i zajímavými muzei. 

Marmorkirken - "mramorový" kostel z 18. století zaujme největší skandinávskou kopulí s průměrem 31m. Přes běžnou strohost luteránkých svatostánků se Marmorkirken může pochlubit zajímavou rokokovou výzdobou i vitrážovými okny.  

Rosenborg - renesanční zámek Rosenborg se nachází v centru Kodaně a původně sloužil jako letní panovnické sídlo. Zámek je obklopen renesančními Královskými zahradami, které jsou vůbec nejstarší v zemi. Ve sklepení zámku jsou uloženy korunovační klenoty, královské šperky i další poklady.

 

Vychutnejte si místní speciality:

Æbleflæsk – slanina s cibulkou a jablky

Smørrebrød – „chléb s máslem“ s plátkem masa, ryby nebo sýra s nakládanou zeleninou

Frikadeller – karbanátky s cibulí, vejci, mlékem, chlebovými drobky, moukou, solí a pepřem

Pølse – červená klobása s pepřem, muškátovým oříškem a dalším kořením

Pivo – Carlsberg a Tuborg


Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě kotví v přístavu Copenhagen Ocean Quay Cruise Terminal.