X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Cherbourg
Cherbourg

Plavby v okolí

Cherbourg / Francie

Cherbourg-Octeville je v současnosti s více jak 37 tisíci obyvateli největším francouzským vojenským přístavem. Město ležící na severním výběžku poloostrova Cotentin mělo už od svých počátků strategickou pozici u kanálu La Manche v blízkosti Britských ostrovů. Dnes je Cherbourg vstupní branou do regionu Normandie. Místo invazních vojsk sem ale proudí tisíce turistů, kteří míří za poznáním jedné z nejkrásnějších částí Francie.

 

Už staří Keltové a posléze Římané dobře odhadli výhodnou pozici výběžku Cotentin a zřídili zde první vojenský tábor. Přístav se rozvinul až v 9. století pod nadvládou Vikingů. O dvě století později odsud jejich potomci Normané v čele s Vilémem Dobyvatelem vyrazili, aby si v r. 1066 podrobili Anglii. Do francouzských rukou se Cherbourg dostal až ke konci stoleté války v r. 1450. Francie postupně začala s rozšiřováním a opevňováním přístavu. Nejvíce se ale na něm podepsal Ludvík XIV. Jeho vojenský architekt Vauban z něj udělal jeden z nejlepších a nejmodernějších vojenských přístavů světa. I z tohoto důvodu sem bylo později přemístěno francouzské válečné loďstvo, které je zde dodnes. Od 19. století Cherbourg umožňoval kotvení i civilním lodím a jeho nejslavnějším „návštěvníkem“ je bezesporu Titanik, který se zde zastavil v r. 1912 na své první a zároveň poslední cestě. Přístav se hojně využíval během Napoleonova tažení a samozřejmě i během obou světových válek. Ta druhá se mu nakonec stala osudnou. V r. 1944 byl Cherbourg během invaze do Normandie prakticky úplně zničen. Obnovený přístav se ale i dnes může pochlubit prvenstvím – má totiž největší umělé kotviště (rejdu) na světě. Z historické zástavby se dochoval jen kostel sv. Trojice ze 14. století. Největší atrakcí města je nově vybudované námořní muzeum La Cité de la Mer s expozicí Titaniku, mořskými akvárii a plně vybavenou ponorkou.

 

Asi 180 km od Cherbourgu leží jedna z hlavních turistických atrakcí Francie – benediktýnský klášter Mont-Saint-Michel. Gotické opatství ležící na skalnatém ostrově je zcela mimořádnou architektonickou památkou i jedním ze symbolů země. O něco blíže se nachází území, kde proběhlo v r. 1944 během operace Den D vylodění spojeneckých vojsk. Pláže Omaha nebo Juno a válečné hřbitovy (např. slavný americký hřbitov se stovkami bílých křížů, která je známý z filmu Zachraňte vojína Ryana) jsou smutnou připomínkou událostí z dob 2. sv. války. Velmi působivé je i muzeum s panoramatickým kinem v pobřežním městečku Arromanches.   

Vychutnejte si místní speciality…

Calvados – jablečný destilát

Ústřice

Produkty z jablek – cider, omáčky, marmelády, atd.

Sýry – camembert, Livarot, Pont-L´Evéque

Omelette de la mére Poulard – omeleta s mořskými plody, rybou a jehněčím – jen na Mont-Saint-Michel

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Cherbourgu