X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Le Havre
Le Havre

Plavby v okolí

Le Havre / Francie

Le Havre ležící při ústí řeky Seiny do Atlantiku je po Marseille druhým nejvýznamnějším francouzským přístavem. Se svými přibližně 190 tisíci obyvateli je hlavním městem departementu Seine-Maritime. Dnes přístav slouží převážně pro přepravu ropy a průmyslových výrobků, přesto je i důležitou zastávkou výletních lodí, pro které představuje „bránu do Normandie“.

 

Přístav začal vznikat v r. 1516, kdy měl nahradit sousední Harfleur. Ten totiž svou kapacitou přestal dostačovat královským požadavkům. Místo, kam Shakespeare umístil část děje své hry Jindřich V., se tak dnes utápí uprostřed průmyslových předměstí důležitějšího Le Havru. Přes zřejmou industriální tvář má však centrum Le Havru své kouzlo, které oslní nejednoho návštěvníka. Ze starého města se bohužel nedochovalo vůbec nic. Bombardování během 2. sv. války zde nenechalo kámen na kameni, ovšem následná přestavba pod vedením architekta A. Perreta udělala z Le Havru jedinečný příklad poválečné moderní architektury a územního plánování. Unikátní podoba pak městu vynesla v r. 2005 zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci tak zde mohou obdivovat kostel sv. Josefa, monumentální radnici či náměstí generála de Gaulla.    

 

Mnozí z návštěvníků míří také do sousedního Rouenu spojeného s postavou Johanky z Arku, která zde byla v r. 1431 upálena. Město se může pochlubit několika nádhernými kostely. Patří mezi ně např. raně gotická katedrála Panny Marie či kostel St. Ouen. Nedaleko se nachází další významná turistická atrakce – městečko Giverny, ve kterém strávil část svého života slavný impresionistický malíř Claude Monet. Prohlídka domu a hlavně krásné zahrady, které mu sloužily jako inspirace pro jeho známé obrazy s lekníny, jsou skutečně velkým zážitkem.

 

Milovníci válečné historie se zase mohou vydat po stopách spojenecké operace Den D – vylodění v Normandii. Válečná muzea v Arromanches či Bayeux obsahují zajímavé expozice hovořící o jedné z nejdůležitějších operací 2. sv. války. Lákavé jsou i pláže Omaha nebo Juno, kde došlo k samotnému vylodění. Za návštěvu stojí také válečné hřbitovy připomínající oběti mnoha národů, které se operace zúčastnily. Velmi působivý je např. slavný americký hřbitov u Colleville-sur-Mer se stovkami bílých křížů (známý z filmu Zachraňte vojína Ryana).  

 

Vychutnejte si místní speciality…

Calvados – jablečný destilát

Ústřice

Caneton á la rouennaise – kachna s kořeněnou omáčkou z červeného vína

Produkty z jablek – cider, omáčky, marmelády, atd.

Sýry – camembert, Livarot, Pont-L´Evéque

                                            


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Le Havre