X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Cobh (Cork)
Cobh (Cork)

Plavby v okolí

Cobh (Cork) / Irsko

V jihozápadním Irsku leží na řece Lee univerzitní město Cork s asi 120 tisíci obyvateli a jedním z největších přírodních přístavů na světě.

Město bylo založeno vikingskými osadníky kolem roku 915, v minulosti bylo celé opevněno a pozůstatky středověkých hradeb je možné prohlédnout si dodnes. Od 19. století byl Cork silně nacionalistickým městem a za války o nezávislost bylo jeho centrum dokonce vypáleno.

Centrum města je ostrovem, vytvořeným kanály řeky Lee. Augustiniánské Červené opatství bylo vystavěno ve 14. století z načervenalého pískovce, dodnes z něj ale zbyla už jen centrální zvonice.  Z 19. století pocházejí obě městské katedrály: katedrála svatého Fin Barre ve stylu gotického obrození s překrásnou sochařskou výzdobou a vitrážemi i katedrála svaté Marie, které dominuje později dostavěná věž.

Hlavní ulicí města je zakroucená pěší ulice svatého Patrika, oblíbená nákupní třída, která dříve bývala kanálem řeky Lee. Věž kostela svaté Anny v Shandonu z poloviny 18. století je považována za symbol Corku. Svými 36,5 metry a dvěma červenými pískovcovými a dvěma bílými vápencovými zdmi dominuje severní části města. Je domovem hned osmi zvonů, které návštěvníci mohou po výstupu do prvního patra sami rozeznít. Pevnost Elizabeth byla vystavěna v 17. století a sloužila různým účelům – jako vojenská ubytovna nebo vězení. Dnes se tady v rámci prohlídky s průvodcem mohou návštěvníci dozvědět více o historii Corku.

Kromě té historické se Cork může pyšnit také moderní architekturou. Věž Elysian měří 79 metrů a je nejvyšší budovou v Irsku, o něco nižší je pak budova městské radnice, z jejíhož posledního proskleného patra s restaurací jsou nádherné výhledy. Galerie Lewise Glucksmana byla otevřena v roce 2004 a vystavuje moderní a současné umění, oblíbeným cílem návštěvníků je také Crawfordova galerie umění, v jejíchž sbírkách jsou jak historická, tak moderní díla.

Vychutnejte si místní speciality

  • Vařené prasečí nožky crubeens
  • Žaludky domácích zvířat tripe
  • Drisheen - želatinový černý puding z krve

Kdo chce Cork poznat po stránce chuťové, neměl by si nechat ujít Anglický trh se širokou nabídkou lokálně produkovaného jídla včetně čerstvých ryb, masa, ovoce a zeleniny, sýrů a pečiva.


Místa, která stojí za to vidět