X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Bremerhaven
Bremerhaven

Plavby v okolí

Bremerhaven / Německo

V severozápadním Německu tam, kde řeka Vezera ústí do Severního moře, se rozkládá Bremenhaven. Vstupní brána do Brém má asi 110 tisíc obyvatel.

Přístav, známý původně jako Wesermunde, byl oficiálně založen sice až v roce 1827, okolní sídla – malé vesničky vystavěné na ostrůvcích v bažinatém ústí řeky - však existovala už mnohem dříve: Lehe ve 12. a Geestendorf pak už v 9. století. V 19. století město rychle rostlo hlavně díky obchodu a emigraci do Ameriky a v polovině století se stalo základnou německého námořnictva. Za druhé světové války byla velká část Bremenhavenu srovnána se zemí bombardováním, dnes je město jedním z nejdůležitějších německých přístavů a jeho osobní terminál, Columbus Cruise Center, patří mezi jedny z nejmodernějších na světě.

V Bremenhavenu se mnoho historických památek nedochovalo, a tak kromě starého majáku z roku 1853 patří mezi jeho hlavní atrakce hezká promenáda kolem Vezery a zajímavá muzea.

Německé námořní muzeum ve 100 let starém přístavu přibližuje historii loďařství regionu i celého Německa a v jeho širokých sbírkách nechybí například Hansekogge, zrestaurovaná středověká loď z roku 1380. Nedaleko odsud se nachází jedna z největších atrakcí města, ponorka Wilhelm Bauer z druhé světové války, která dnes slouží také jako muzeum. Německé emigrační centrum vypráví příběh těch, kteří mezi lety 1830 a polovinou 70. let 20. století emigrovali do Ameriky, Klimahaus se věnuje změně klimatu a jejím výzvám.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Bremenhavenské ZOO, kde si mohou prohlédnout polární medvědy, lišky, tuleně a další mořské i suchozemské obyvatele arktických oblastí. Kdo dává přednost dech beroucím pohledům, neměl by si nechat ujít panoramatické výhledy z plošiny Sail City hotelu Atlantic.

Bremenhaven je vstupní branou do 70 kilometrů vzdálených Brém, města s jedním z nejkrásnějších center v celém severním Německu. Historické město se může pochlubit nevelkou, ale překrásnou starou čtvrtí s architekturou datující se od 15. do 20. století. Na náměstí s vysokými štítovými domy stojí hezká renesanční radnice, nádherná normanská katedrála St. Petri Dom pak pochází už z roku 1041 a je tak nejstarší v celých Brémách.

Mezi speciality, které stojí při návštěvě regionu za to ochutnat, patří Braunkohl und Pinkel, klobása se zelím, Pinkelwurst, uzená vepřová klobása, nebo Bremen Labskaus, pokrm z namletého nasoleného hovězího masa, brambor, cibule a dalších ingrediencí.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do