X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Roztoky
Roztoky

Plavby v okolí

Roztoky / Německo

Roztoky ( Rostock ) jsou bývalým hanzovním městem ležícím podél baltské zátoky Unterwarnow, která zasahuje hluboko do pevniny. Dnes jsou se svými přibližně 203 tisíci obyvateli největším městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko a také důležitým přístavem, kulturním i univerzitním centrem.

Chráněné místo na břehu mořské zátoky, do které ústí řeka Varnava, si vybrali už Polabští Slované, kteří tu v 6. stol. založili osadu jménem Rastok – tedy místo, kde se řeka rozšiřuje. Osada byla ovšem pod neustálými útoky ze strany Vikingů a ve 12. stol. byla definitivně zničena dánským králem Valdemarem I. Poté se zde začali usazovat němečtí obchodníci, kteří postupně založili tři oddělená města v těsné blízkosti – Altstadt okolo Starého trhu s kostelem sv. Petra, Mittelstadt okolo Nového trhu s kostelem Panny Marie a Neustadt okolo Chmelného trhu s kostelem sv. Jakuba. V r. 1218 se města spojila v jedno pod starým názvem Rostock. Po vstupu do hanzovního spolku v r. 1251 došlo k nebývale rychlému rozvoji a během krátkého období se z Roztoky staly významným obchodním střediskem, důležitým přístavem s loděnicemi i centrem vzdělanosti. V r. 1323 se částí města stala i dříve nezávislá vesnice Warnemünde, která mu umožnila přímý přístup k Baltskému moři. V r. 1419 zde byla založena univerzita, která patří k nejstarším univerzitám na sever od Alp. Další rozmach přišel s nástupem průmyslové revoluce. Místní loděnice patřily k nejlepším v Německu, a dokonce zde byl postaven první německý parník. Rozvinula se i výroba letadel. Z Wardemünde se naopak stalo oblíbené lázeňské centrum a letovisko, kde se v 19. stol. začaly budovat první vily, hotely i lázeňské komplexy. Jako důležité průmyslové středisko, Roztoky neušly rozsáhlému bombardování za 2. sv. války, během kterého byly zničeny doky, průmyslové podniky, ale i historická část města. Po rozdělení Německa se Roztoky staly největším východoněmeckým přístavem a v r. 1960 bylo po rozsáhlé rekonstrukci obnoveno historické centrum s většinou původních památek. 

Dnes jsou Roztoky oblíbeným turistickým střediskem, kde mohou návštěvníci obdivovat městské jádro s celou řadou krásných hanzovních domů, zbytky původního opevnění či několik středověkých kostelů. Velkou atrakcí jsou i krásné pláže ve Warnemünde či celá řada kulturních akcí, z nichž nejznámější je Hanse Sail – přehlídka několik stovek historických lodí.

Vychutnejte si místní speciality

Čerstvé ryby

Speciality z rakytníku – rakytníkové víno, likér, džus

Pivo – Mecklenburger Pilsener, Bockbier, …

Sanddomtorte – rakytníkový dort

Tüffel un Plum – bramborová polévka se švestkami a slaninou


Místa, která stojí za to vidět