X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Rotterdam
Rotterdam

Plavby v okolí

Rotterdam / Nizozemsko

V jihozápadní části Nizozemí se na řece Nová Máza, říčním rameni Rýna, rozkládá největší evropský přístav, Rotterdam. Město se 600 tisíci obyvateli je hned po Amsterdamu druhým největším v Holandsku.

Rotterdam vznikl v roce 1270, kdy byla na řece Rotte vystavěna přehrada, a už od počátku byl důležitým obchodním centrem. Za první světové války město proslulo jako centrum špionáže, za druhé pak bylo napadeno Německem a jeho centrum bylo téměř kompletně srovnáno se zemí. Po válce byl Rotterdam znovu postupně vystavěn, dnes je živoucím kulturním městem, které toho může hodně nabídnout.

Rotterdam je směsicí historické a moderní architektury a může se pochlubit jedním z nejhezčích panoramat v celé Evropě. Ve 20. letech 20. století byla vystavěna továrna Van Nelle, zapsaná na seznam UNESCO. Zrekonstruovaná funkcionalistická stavba, původně sídlo firmy produkující kávu, čaj a tabákové výrobky, je dnes domovem řady společností a část jejích prostor slouží k pořádání výstav a společenských akcí.

Jednou z dominant Rotterdamu je 790 metrů dlouhý most Erasmus, spojující severní a jižní část města, který „podpírá“ 138 metrů vysoký zahnutý sloup, jenž mu dal přezdívku „Labuť“. Mezi hlavní atrakce patří Euromast, 186 metrů vysoká věž z roku 1960, z níž jsou nádherné panoramatické výhledy na Rotterdam.

Ulici Overblaak lemuje série netradičních rezidenčních domů, takzvaných obytných kostek, navržených architektem Pietem Blomem. 38 malých a 2 ve zvláštním úhlu nahnuté „super“ kostky byly vystavěny v 70. letech 20. století a jsou vděčným fotografickým objektem.

Rotterdam je domovem celé řady muzeí. Muzeum Boijmans Van Beuningen bylo založeno už v polovině 19. století a hostí širokou sbírku umění od středověku až po současnost. Kdo se chce více dozvědět o městě samotném, může navštívit Rotterdamské muzeum, historii a současnosti spjaté s mořem se věnuje Námořní muzeum. Součástí zoo Diergaarde Blijdorp je Oceanium, obrovské „průchozí“ mořské akvárium.

Rotterdam je branou do Haagu i Amsterdamu. Komu se do hlavního města Nizozemska nechce trmácet, může ho kousek najít v Delfshavenu. Stará čtvrť je protkaná kanály, lemovanými hezkými domy s kavárnami a obchody se starožitnostmi, za návštěvu pak určitě stojí i Oude Kerk, kostel z roku 1620, nebo místní větrný mlýn. Dalších 19, v originálním provedení a funkčním stavu, zapsaných na seznam UNESCO, je možné vidět asi 15 kilometrů východně od města, v Kinderdijku. Jeho návštěvu je možné spojit s projížďkou na člunu.

Gurmáni mohou v Rotterdamu ochutnat tradiční holandská jídla, jako jsou například snert, hustá hrášková polévka s klobásou a zeleninou, hachee, dušené hovězí (ryba nebo kuře) s cibulí a octem, či pannenkoeken, obrovské palačinky plněné sladkou nebo slanou náplní.

Místa, která stojí za to vidět

Van Nelle – Prohlédněte si zajímavou funkcionalistickou stavbu bývalé továrny na kávu, čaj a tabák, zapsanou na seznam UNESCO.

Euromast Space Tower – Kochejte se panoramatickými výhledy na Rotterdam ze 186metrové věže, svého času nejvyšší ve městě.

Delfshaven – Projděte se kolem kanálů Staré čtvrti s pěknými kavárnami, obchody se starožitnostmi a historickým kostelem z první poloviny 17. století.

Maritime Museum Rotterdam – Navštivte Námořní muzeum z roku 1874 s rozsáhlou sbírkou historických funkčních lodí a jeřábů napříč šesti stoletími.

Museum Boijmans Van Beuningen – Obdivujte slavná díla Rembrandta, Moneta, Vincenta van Gogha nebo Salvadora Dalího v jednom z nejnavštěvovanějších muzeí v Holandsku.

Kinderdijk Windmills – Vyrazte na projížďku na člunu k 19 funkčním větrným mlýnům, zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO.

Markthal – Vyrazte na nákupy na moderní tržiště a prohlédněte si přitom fascinující umělecké dílo, které si vysloužilo přezdívku Sixtinská kaple.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Rotterdamu

Sleva

Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo ze Southamptonu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Velká Británie, Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo
Nalodění: Southampton, Velká Británie
Vylodění: Hamburk, Německo
Trvání: 5 nocí
Sleva

Itálie, Francie, Španělsko, Maroko, Portugalsko, Nizozemsko, Německo z Janova na lodi MSC Splendida

Loď: MSC Splendida
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Maroko, Portugalsko, Nizozemsko, Německo
Nalodění: Janov, Itálie
Vylodění: Kiel, Německo
Trvání: 12 nocí