Rotterdam
Rotterdam

Plavby v okolí

Rotterdam / Nizozemsko

V jihozápadní části Nizozemí se na řece Nová Máza, říčním rameni Rýna, rozkládá největší evropský přístav, Rotterdam. Město se 600 tisíci obyvateli je hned po Amsterdamu druhým největším v Holandsku.

Rotterdam vznikl v roce 1270, kdy byla na řece Rotte vystavěna přehrada, a už od počátku byl důležitým obchodním centrem. Za první světové války město proslulo jako centrum špionáže, za druhé pak bylo napadeno Německem a jeho centrum bylo téměř kompletně srovnáno se zemí. Po válce byl Rotterdam znovu postupně vystavěn, dnes je živoucím kulturním městem, které toho může hodně nabídnout.

Rotterdam je směsicí historické a moderní architektury a může se pochlubit jedním z nejhezčích panoramat v celé Evropě. Ve 20. letech 20. století byla vystavěna továrna Van Nelle, zapsaná na seznam UNESCO. Zrekonstruovaná funkcionalistická stavba, původně sídlo firmy produkující kávu, čaj a tabákové výrobky, je dnes domovem řady společností a část jejích prostor slouží k pořádání výstav a společenských akcí.

Jednou z dominant Rotterdamu je 790 metrů dlouhý most Erasmus, spojující severní a jižní část města, který „podpírá“ 138 metrů vysoký zahnutý sloup, jenž mu dal přezdívku „Labuť“. Mezi hlavní atrakce patří Euromast, 186 metrů vysoká věž z roku 1960, z níž jsou nádherné panoramatické výhledy na Rotterdam.

Ulici Overblaak lemuje série netradičních rezidenčních domů, takzvaných obytných kostek, navržených architektem Pietem Blomem. 38 malých a 2 ve zvláštním úhlu nahnuté „super“ kostky byly vystavěny v 70. letech 20. století a jsou vděčným fotografickým objektem.

Rotterdam je domovem celé řady muzeí. Muzeum Boijmans Van Beuningen bylo založeno už v polovině 19. století a hostí širokou sbírku umění od středověku až po současnost. Kdo se chce více dozvědět o městě samotném, může navštívit Rotterdamské muzeum, historii a současnosti spjaté s mořem se věnuje Námořní muzeum. Součástí zoo Diergaarde Blijdorp je Oceanium, obrovské „průchozí“ mořské akvárium.

Rotterdam je branou do Haagu i Amsterdamu. Komu se do hlavního města Nizozemska nechce trmácet, může ho kousek najít v Delfshavenu. Stará čtvrť je protkaná kanály, lemovanými hezkými domy s kavárnami a obchody se starožitnostmi, za návštěvu pak určitě stojí i Oude Kerk, kostel z roku 1620, nebo místní větrný mlýn. Dalších 19, v originálním provedení a funkčním stavu, zapsaných na seznam UNESCO, je možné vidět asi 15 kilometrů východně od města, v Kinderdijku. Jeho návštěvu je možné spojit s projížďkou na člunu.

Gurmáni mohou v Rotterdamu ochutnat tradiční holandská jídla, jako jsou například snert, hustá hrášková polévka s klobásou a zeleninou, hachee, dušené hovězí (ryba nebo kuře) s cibulí a octem, či pannenkoeken, obrovské palačinky plněné sladkou nebo slanou náplní.

Místa, která stojí za to vidět

Van Nelle – Prohlédněte si zajímavou funkcionalistickou stavbu bývalé továrny na kávu, čaj a tabák, zapsanou na seznam UNESCO.

Euromast Space Tower – Kochejte se panoramatickými výhledy na Rotterdam ze 186metrové věže, svého času nejvyšší ve městě.

Delfshaven – Projděte se kolem kanálů Staré čtvrti s pěknými kavárnami, obchody se starožitnostmi a historickým kostelem z první poloviny 17. století.

Maritime Museum Rotterdam – Navštivte Námořní muzeum z roku 1874 s rozsáhlou sbírkou historických funkčních lodí a jeřábů napříč šesti stoletími.

Museum Boijmans Van Beuningen – Obdivujte slavná díla Rembrandta, Moneta, Vincenta van Gogha nebo Salvadora Dalího v jednom z nejnavštěvovanějších muzeí v Holandsku.

Kinderdijk Windmills – Vyrazte na projížďku na člunu k 19 funkčním větrným mlýnům, zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO.

Markthal – Vyrazte na nákupy na moderní tržiště a prohlédněte si přitom fascinující umělecké dílo, které si vysloužilo přezdívku Sixtinská kaple.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Rotterdamu

Nizozemsko, Belgie, Francie, Velká Británie z Rotterdamu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Nizozemsko, Belgie, Francie, Velká Británie
Nalodění: Rotterdam, Nizozemsko
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 3 noci

Plavby do Rotterdamu