X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Hellesylt
Hellesylt

Plavby v okolí

Hellesylt / Norsko

V samém ústí fjordu Sunnylvsfjorden leží v oblasti Stranda v západním Norsku vesnička Hellesylt. Fjord je větví Storfjordenu, se svojí délkou 110 kilometrů pátého největšího norského fjordu, který naopak ústí do mnohem známějšího Geirangerfjordu, figurujícího na seznamu UNESCO.

Hellesylt je domovem asi 250 obyvatel a v létě je populárním cílem turistů, kteří odsud na palubě trajektu často míří do nedaleké vesnice Geiranger. Hellesylt se může pochlubit nově vybudovaným molem, díky kterému tady teď mohou zakotvit i ty největší výletní lodě.

Vesnice je obklopená horami a údolími, v jejichž svazích jsou rozesetá nádherně zrestaurovaná historická farmářská stavení. V samém centru se nachází vodopád Hellesylt, jehož několik kaskád je možné prohlédnout si z mostů Høge a Hellesylt.

Historie kostela Sunnylven sahá až do poloviny 12. století, stávající dřevěná stavba pak pochází z roku 1859. Kdo se zajímáj o umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Galerie Peer Gynt, muzeum se sbírkou dřevořezeb známého místního umělce, který ve svých dílech zpodobňuje scény ze známé hry Peer Gynt Henrika Ibsena.

Hellesylt je výborným startovním místem pro kratší i náročné výšlapy za nádhernými výhledy, ale na své si tady přijdou také příznivci horolezectví, raftingu či jízdy na kajaku.

Údolí Kjellstaddalen je ideálním místem pro cyklistiku nebo pěší turistiku po značených trecích. Navštívit je tady možné přírodním fenomén, takzvaný „Trolí hrnec“, ke kterému se váže legenda o trolí manželce, připravující v něm kaši. Údolí Norangsdalen je známé také jako „nejdivočejší údolí Norska“ a jízda jen 200 metrů širokým kaňonem je velkým zážitkem, stejně jako zastávka u překrásného jezera, pod jehož hladinou jsou dosud vidět pozůstatky původního osídlení, zaplavené na počátku 20. století.

V roce 2016 přišel do kin katastrofický film „Vlna“, předznamenávající událost, která s největší pravděpodobností Hellesylt čeká. Nad vesnicí se vypínající hora Åkerneset se v budoucnu zřítí do fjordu a přílivová vlna zatopí velkou část Hellesyltu.

Nejlepším způsobem, jak si tuto překrásnou oblast užít naplno, je jednoznačně asi hodinu trvající plavba trajektem z Hellesyltu do Geiranageru. V letní sezóně trajekt vyplouvá každou hodinu a půl a cestující na jeho palubě čeká nezapomenutelný zážitek. Proplují kolem několika opuštěných farem, z nichž mnohé byly zrekonstruovány do své původní podoby z 18. A 19. Století. Příkladem může být farma Skageflå, vypínající se 250 metrů nad hladinou fjordu a nabízející úchvatné výhledy.

Provázet je budou zasněžené vrcholky majestátních hor, které jsou zdrojem dramatických vodopádů, s hřměním padajících na hladinu fjordu. Bezpochyby nejznámější z nich jsou Sedm sester a s nimi sousedící Nápadník, nebo široký vodopád Svatební závoj.

Stejně jako Hellesylt, i Geiranger nabízí nespočet příležitostí ke kratším i delším výletům, na jejichž konci čekají dech beroucí výhledy. Hory Vesteråsfjellet a Skageflå jsou protkané sítí značených tras a na některá vyhlídková místa - Ørnesvingen, Flydalsjuvet nebo Dalsnibba – je možné vyjet i autem.

Jezera a řeky v horách pak budou rájem rybářů.

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Hellesylt