Kristiansand
Kristiansand

Plavby v okolí

Kristiansand / Norsko

Kristiansand ležící na samém jihu Norska je správním střediskem provincie Sørlandet a se svými přibližně 75 tisíci obyvateli i pátým největším městem v zemi. Sídlo založené až v 17. stol. se velmi rychle rozrostlo a dnes je jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací, kde Norové i cizinci rádi tráví svoji dovolenou. Díky jižní poloze má oblast Kristiansandu nejvíce slunečných dnů v celém Norsku a tak není divu, že získala přezdívku „Slunečné pobřeží“. Jsou zde příjemné pláže, romantické ostrůvky i řada dalších atrakcí.

 

Již ve 13. stol. se na levém břehu u ústí řeky Otry nacházela rybářská osada. Rozvoj města se ovšem datuje až do 17. stol., kdy v letech 1630 a 1635 místo navštívil dánský král Kristián IV. O 6 let později založil na protilehlém písečném břehu nové město, které bylo pojmenováno po svém zakladateli – Kristiansand. Město postavené v renesančním stylu s pravoúhlým systémem ulic mělo podnítit rozvoj této strategicky velmi důležité oblasti. Král městu také udělil různá privilegia a osvobodil ho od daní, což samozřejmě rychle podpořilo nárůst obyvatel i rozvoj obchodu. V r. 1677 byla na východním břehu postavena pevnost Christiansholm festning, která byla považována za jednu z nejvýznamnějších v zemi. V r. 1807 navíc pomohla odrazit útok obávané britské válečné lodi Spencer. Dnes je Kristiansand významným obchodním centrem, turistickým letoviskem i sídlem Agderské univerzity.    

 

Největší atrakcí města je historická čtvrť Kvadraturen, která svůj název získala díky pravoúhlému uspořádání ulic. V části Posebyen se nacházejí typické bílé dřevěné domky z 18. a 19. stol., ve kterých v minulosti sídlili vojáci. Dominantou centra je novogotická katedrála Domkirke dokončená v r. 1885 či pevnost Christiansholm ze 17. stol. stojící na pobřeží moře. Zajímavá je i prohlídka domu zámožného rejdaře Bernta Holma z přelomu 18. a 19. Stol. Stavba se svým původním interiérem dnes funguje jako muzeum, které představuje život norské buržoazie. Kristiansand může nabídnout i několik zajímavých muzeí, botanickou zahradu a písčité pláže, které jsou během léta ideální ke koupání.

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Kvadraturen

- čtvrť Posebyen

- pevnost Christiansholm

- katedrála Domkirke

- zoo Kristiansand dyrepark

- Bystranda city beach

 

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět