Gdyně

Gdyně / Polsko

Na severním pobřeží Polska leží na břehu Baltského moře v Gdaňském zálivu přístav Gdyně. Spolu s lázeňským Sopotem, Gdaňskem a přilehlými předměstími tvoří Gdyně metropolitní oblast známou jako Trojměstí, která je domovem více než milionu lidí.

Dlouhou dobu byla Gdyně jen malou farmářskou a rybářskou vesnicí. Poté, co Polsko v roce 1918 získalo nezávislost, byl ve městě vybudován námořní přístav a Gdyně, oficiálně založená v roce 1926, se rychle stala ekonomickým centrem regionu. Za druhé světové války bylo město bombardováno a přístav byl kompletně zničen, byl však znovu vystavěn a dnes je častou a oblíbenou zastávkou na výletních plavbách po Baltském moři.

Město je známé svými modernistickými budovami, které je možné prohlédnout si například podél Pilsudské ulice. Dominantou centrálního Kosciuszkova náměstí je hezká fontána a procházka od ní vede na krásné nábřeží. Tady na zájemce čekají hned dvě lodě – torpédoborec z druhé světové války ORP Blyskawica a fregata Dar Pomorza z roku 1909 -, ze kterých jsou dnes zajímavá muzea. Kdo chce nahlédnout do minulosti regionu, měl by zavítat do Muzea města Gdyně.

Historie kostela svatého archanděla Michaela spadá až do 13. století, a ten je tak nejstarším kostelem města a jedním z vůbec nejstarších v celé oblasti.

Jedním z nejhezčích míst Gdyně je Kepa Redlowska s hezkou pláží a dramatickým útesem, odkud jsou nádherné výhledy na moře. Podél pobřeží vede 1,5 kilometru dlouhá promenáda, oblíbená běžci i těmi, kteří se rádi jen tak projdou. Dobrou alternativou pro deštivé dny je Gdyňské akvárium, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi.

Gdyně je vstupní branou do nedalekého Gdaňsku. Město se může pochlubit nádhernou starou čtvrtí, historickými hanzovními budovami, ale také největším cihlovým kostelem na světě. Připomenout si zajímavou minulost města je možné v Gdaňském historickém muzeu nebo v Námořním muzeum se starým lodním jeřábem z 15. století. Asi hodinu jízdy na jihovýchod od Gdyně se pak k nebi vypíná hrad Malbork, mezi 13. a 15. stoletím jedna z nejsilnějších pevností celé Evropy.

Odpočinou si od památek je možné třeba v Sopotu. Hezké lázeňské město je hlavně v létě oblíbené turisty, kteří si tady mohou užít hned několik pěkných pláží i pěší promenádu.

Kdo si chce v Gdyni vychutnat některá z typických polských jídel, neměl by si nechat ujít pierogi, sladké nebo slané plněné taštičky, nebo bigos, dušené maso se zelím.

Místa, která stojí za to vidět

Museum of the City of Gdynia – Nahlédněte do minulosti důležitého přístavu, který byl až do počátku 20. století jen malou farmářskou a rybářskou vesnicí.

St. Michael the Archangel's Church – Obdivujte nejstarší stavbu Gdyně, kostel ze 13. století se hřbitovem, považovaným za jeden z nejhezčích v celém regionu.

Kepa Redlowska – Užijte si nádherné výhledy i dramatické útesy při procházce kolem pobřeží Baltského moře.

Gdynia Aquarium – Nepřeje-li počasí, navštivte rozlehlé akvárium, domov stovek druhů rostlin a živočichů moří celého světa.

ORP Blyskawica –  Nenechte si ujít torpédoborec z druhé světové války a připomeňte si válečnou minulost regionu a jeho lidí v zajímavém muzeu.

Sopot – Odpočiňte si od památek v pěkném rezortním městě s hezkými plážemi na břehu Baltského moře.

Gdaňsk – Prohlédněte si historickou čtvrť města se starými hanzovními domy a největším cihlovým kostelem světa.

Malbork Castle – Obdivujte majestátní hrad ze 13. století, ve své době jednu z nejsilnějších evropských pevností, dnes zapsanou na seznam UNESCO.


Místa, která stojí za to vidět