X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Visby

Visby / Švédsko

Na západním pobřeží švédského ostrova Gotland se na břehu Baltského moře rozkládá Visby. Hlavní město ostrova necelých 100 kilometrů od švédské pevniny má asi 25 tisíc obyvatel.

Díky svému dobrému přístupu k vodě a výhodnému přirozenému přístavu byla oblast dnešního Visby osídlena už v době kamenné. Kolem roku 900 bylo město střediskem obchodu a už ve 12. století tady byla vystavěna katedrála, upravená a otevřená ve století následujícím, a Visby díky německé Hanseatické lize vzkvétalo. Ve druhé polovině 14. století byl ostrov dobyt Dánskem, v 15. století se pak Visby stalo baštou pirátů. V 16. století byla velká část města poničena a jeho kostely strženy, v roce 1645 se pak Visby po 300leté dánské nadvládě konečně znovu vrátilo do švédských rukou. Město se vzpamatovávalo pomalu a až do 19. století trvalo, než byla plně obnovena jeho obchodní a přístavní role. Dnes je Visby cílem návštěvníků nejen ze Švédska, ale z celého světa, i oblíbenou zastávkou výletních lodí na jejich plavbách po severní Evropě.

Visby je známé jako nejlépe dochované středověké město celé Skandinávie, a ne nadarmo bylo zapsáno na seznam UNESCO. Bezmála 3,5 kilometru dlouhé hradby se 44 věžemi, s jejichž výstavbou se začalo pravděpodobně už ve 12. století, obklopují historické centrum města s jeho hlavním náměstím, Donners Plats, které se může pochlubit celou řadou kostelů. Mezi ty nejpůsobivější patří majestátní katedrála svaté Marie z roku 1225 nebo středověké ruiny kostelů svatého Nikolaje a svaté Karin. Pozůstatky kostela svaté Kateřiny ze 13. století pak stojí na Tržním náměstí, Stora Torget, s celou řadou přívětivých kaváren, restaurací a barů.

V roce 1652 byl pro místního obchodníka Hanse Burmeistera vystavěn Burmeisterska Hus, nejlépe dochovaný barokní měšťanský dům v celé zemi, kde se dnes často konají výstavy děl místních a švédských umělců. Zájemci o poznání by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea starožitností, vystavujícího artefakty z doby Vikingů i středověku včetně runových kamenů, zbraní, nábytku nebo umění.

Gotland je známý jako prázdninový ostrov, oblíbený pro své nádherné písčité pláže (populární jsou například Sjalso nebo Faro v samém severovýchodním cípku ostrova), dramatické útesy lemující pobřeží, ale také divoké orchideje, kterých tady roste více než 35 jednotlivých druhů. V hezké Botanické zahradě je pak možné obdivovat překrásné růže, které se pnou také po středověkých hradbách. V jižní části zahrady stojí ruiny romaneskního kostela svatého Olofa z doby kolem roku 1200.

Kdo chce vyrazit za hranice města, může zavítat do nedalekých krápníkových jeskyní Lummelunda severně od Visby nebo do 15 minut vzdálené chráněné oblasti Hogklint s nádhernou scenérií útesů, z nichž se otevírají okouzlující výhledy na moře.

Mezi oblíbené speciality Visby patří jehněčí z místních ovcí s typicky šedivou vlnou, ale také uzená ryba, lanýže nebo saffranspannkaka, šafránová palačinka s červenými bobulemi a smetanou.

Místa, která stojí za to vidět

Visby Ringmur – Nechte se okouzlit nádherně dochovanými, 3,5 kilometru dlouhými středověkými hradbami se 44 věžemi.

Visby Domkyrka – Obdivujte překrásnou katedrálu z roku 1225, dnes jedinou funkční v celém Visby.

Lummelunda - Prohlédněte si sérii nádherných krápníkových jeskyní severně od Visby.

Golands Fornsal - Nahlédněte do zajímavé historie oblasti, osídlené už v době kamenné, později po 3 staletí pod nadvládou Dánska.

Burmeisterska Hus – Nenechte si ujít výstavu děl místních umělců v barokním domě z poloviny 17. století, nejlépe dochovaném v celém Švédsku.

DBW:s Botaniska Tradgard - Projděte se pěknou botanickou zahradou z roku 1855 s růžemi i mnoha druhy místních i exotických dřevin.

Hogklint - Užijte si nádherné výhledy na Baltské moře z dramatických útesů chráněné oblasti, jen co by kamenem dohodil od města.


Místa, která stojí za to vidět