X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Baoshan (Šanghaj)
Baoshan (Šanghaj)

Plavby v okolí

Baoshan (Šanghaj) / Čína

Na východním pobřeží Číny, tam kde se řeka Yangtze vlévá do Východočínského moře, najdete nejlidnatější město světa, Šanghaj. Zatímco jeho čínské jméno znamená doslova „na moři“, často se mu přezdívá také „Perla Orientu“ nebo „Paříž Východu“. S populací převyšující 24 milionů obyvatel je to nevyhnutelně město kosmopolitní a multikulturní, které vám umožní zažít minulost, přítomnost a budoucnost v jednom jediném dni.

Šanghaj byla původně rybářskou vesnicí, která byla v 11. století povýšena na město. Už v 17. století se Šanghaj stala také jedním z nejvýznamnějších námořních přístavů na řece Yangtze – a tak zatímco politicky šlo o město v zásadě nevýznamné, jeho obchodní role den ode dne vzrůstala.  Na mezinárodním významu nabylo město v průběhu 19. století, kdy byly rozpoznány jeho výhodná poloha a také velký ekonomický potenciál. Po první opiové válce v roce 1842 byla Čína nucena Šanghaj otevřít zahraničnímu obchodu a město začalo vzkvétat. Za prací sem přišly desítky tisíc cizinců, mnozí z nich se rozhodli zůstat napořád – v roce 1932 bylo město pátým největším městem na světě s více než 70 tisíci cizinci. Ve 30. letech se Šanghaj stala útočištěm tisíců židovských uprchlíků z Evropy. Poté, co se vlády v zemi ujala komunistická strana, globální vliv Šanghaje na desetiletí významně poklesl. Nový impulz daly městu reformy z 90. let minulého století, které město opět otevřely zahraničním investicím.

Dnes je Šanghaj finanční metropolí a také nejrušnějším nákladním přístavem světa. Najdete tu směsici supermoderní a tradiční architektury a budovy nejrůznějších stylů - bezpočet art deco budov, ale také architekturu neoklasicistní nebo stalinistickou. V posledních letech se město rozrostlo o řadu architektonicky velmi odlišných či dokonce excentrických staveb, jako jsou například Šanghajské muzeum, Velké divadlo nebo Šanghajské centrum orientálního umění. Čtvrť Pudong je proslulá svými mrakodrapy. Navzdory neustálému stavebnímu rozvoji si ale dobře uchovává i své historické centrum, kde můžete obdivovat tradiční čínské budovy. 

Na své si přijdou i ti, kteří se chtějí dovědět něco nového: město pro ně má připraveno hned několik zajímavých muzeí, zaměřených na historii, umění, ale i techniku. Šanghaj nejsou ale jen budovy: čeká tady na vás přes 150 parků, v nichž si po náročné prohlídce města můžete odpočinout a nabrat nové síly.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Baoshan


Plavby do Baoshan