X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Dalian / Čína

V severovýchodní části Číny se na pobřeží Žlutého moře rozkládá Dalian. Město v jižním cípu poloostrova Liaodong a největší osobní přístav Číny má více než 6 milionů obyvatel.

V 80. letech 19. století byl poloostrov jako důležité politické a ekonomické centrum dynastie Qing opevněn a obehnán hradbami. Roku 1895 se oblasti na krátkou dobu zmocnilo Japonsko, v roce 1897 si jej pak od Číny pronajalo Rusko, které začalo s jeho rozvojem. Po porážce země v rusko-japonské válce připadl Dalian Japonsku, které jej ovládalo až do konce 2. světové války roku 1945. V roce 1955 Rusové oblast definitivně postoupili Číně. Dnes je nejsevernější čínský přístav, který nikdy nezamrzá, oblíbeným cílem domácích i zahraničních turistů.

Dalian se může pochlubit mírným klimatem a řadou hezkých pláží, ale láká také na zajímavou historii a důležitou roli v moderních dějinách Číny. Dalian je známý svými prostornými náměstími, kašnami a rozlehlými zahradami, ale také jako domov nejlepších čínských fotbalových klubů a město módy.

Ruská ulice svou architekturou dodnes připomíná doby, kdy byla oblast pod kontrolou čínského severního souseda. Rusy bylo na konci 19. století založeno také náměstí Zhongshan, které je však známé spíše pro několik klasických budov vystavěných v první polovině 20. století Japonci. Náměstí Xinghai je pak vůbec největším městským náměstím na světě.

Kdo chce nahlédnout do zajímavé historie oblasti, měl by navštívit muzeum v bývalém vězení Lushun (Port Arthur), vystavěném v roce 1902 Rusy a později rozšířeném Japonci.

Scénická oblast Bangchuidao nabízí spoustu zeleně, ale také sportoviště včetně golfového hřiště nebo horké prameny. Mezi nejoblíbenější pláže patří Tygří pláž s Oceánským parkem, jehož hlavními atrakcemi jsou delfíní a velrybí show. Rodinám s dětmi se bude líbit také v zábavním parku Discoveryland, největším v celém regionu.

Nejvyšší horou jižní části poloostrova je Dahei, vypínající se do výšky 663 metrů nad mořem. Je součástí pohoří Qianshan, kde se bude líbit především příznivcům pěší turistiky. Při procházce na vrchol je možné prohlédnout si hned několik hezkých chrámů.

Dalian je stále oblíbenější destinací milovníků zimních sportů a v jeho okolí se nachází hned několik lyžařských středisek. Na své si tady ale přijdou také gurmáni. Oblast je známá jedinečným stylem pokrmů z mořských plodů: třeba smaženou nasolenou rybou servírovanou s kukuřičným koláčem nebo lasturou obklopenou sněhem z vaječných bílků ve tvaru sněhové vločky.