X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Coron / Filipíny

V západní části souostroví Filipíny se rozkládá Coron, municipalita zabírající východní polovinu ostrova Busuanga, celý ostrov Coron a dalších 50 malých ostrůvků, které obývá asi 50 tisíc lidí. Všechny tyto ostrovy jsou součástí souostroví Calamian v Severním Palawanu, který do sebe odděluje Jihočínské moře a moře Sulu. Největší město oblasti, Coron, s přístavem se nachází v jižní části ostrova Busuanga.

Před připlutím Evropanů byla oblast dnešního Coronu osídlena několika kmeny původních obyvatel. Prvním stálým španělským osídlením byl sousední Culion, kde byly kolem roku 1670 vystavěny kostel a pevnost, na konci 19. století tady pak vznikla leprová kolonie. Dnes patří mezi hlavní ekonomické aktivity oblasti rybolov a turismus.

Návštěvníci sem míří za celoročně příznivým klimatem, nádhernými plážemi, krásnou přírodou a úžasným podmořským životem. Pod hladinou moře v hloubce od 10 do 40 metrů se tu nachází hned několik potopených japonských válečných lodí, které z Colonu dělají jednu z top potápěčských destinací na světě.

Na své si tady ale určitě přijdou i ti, kteří dávají přednost objevování podmořského života se šnorchlem – vyrazit mohou například na místa jako Siete Pecados, Twin Lagoon nebo na pláž Atuwayan. Korály i žraloky je možné pozorovat také na pláži Banol s nádherně bílým pískem, na které se ale bude líbit také těm, kteří chtějí prostě jen relaxovat a opalovat se.

Přírodní biotická oblast Coron Island je zapsána na seznam UNESCO. V severozápadní části ostrova Coron leží jezero Kayangan, které je jedním z nejčistších sladkovodních jezer Filipín. Dostat se sem dá sice trochu zabrat, ale dramatické vápencové útesy a nádherná scenerie určitě stojí za trochu potu.

Při koupání v nedalekém jezeře Barracuda je pak dobře možné sledovat místní přírodní fenomén, kdy teplota vody díky vulkanické aktivitě pod ostrovy s hloubkou neklesá, ale naopak roste.

Kdo míří za nepříliš namáhavými výhledy, měl by po 725 schodech vystoupat na horu Tapyas. Na jejím vrcholku byl vztyčen kříž, od něhož je krásně vidět město, ostrov i okolní moře.

Horké prameny Maquinit, jen co by kamenem dohodil od přístavu, jsou jedněmi z mála mořských horkých pramenů na světě. Nikdo by si tady neměl nechat ujít koupel v řadě bazénků, které se liší teplotou.

Coron je ideálním místem pro ochutnávku tradiční filipínské kuchyně. Vyzkoušet je možné třeba sisig, pálivé smažené vepřové, mee goreng, kořeněné smažené nudle s masem nebo mořskými plody, nebo dušenou zeleninu pinakbet.


Místa, která stojí za to vidět

Coron Island Nature Biotic Area – Obdivujte nádhernou krajinu zalesněných vápencových útesů a mangrovy lemovaného pobřeží, zapsanou na seznam UNESCO.

Kayangan Lake – Udělejte si výlet k jednomu z nejčistších jezer na Filipínách, koupejte se, kochejte se překrásnou scenérií a obdivujte život pod hladinou.

Mount Tapyas – Vystoupejte po 725 schodech na vrchol, z něhož jsou nádherné výhledy na přístav, ostrov i širé moře.

Siete Pecados, Twin Lagoon, Atuwayan Beach – Objevujte fascinující život pod mořskou hladinou a nenechte si ujít ani některé z řady japonských válečných vraků, které dělají z oblasti světovou potápěčskou destinaci.

Maquinit Hot Springs – Ponořte se do série bazénků s vodou různé teploty v jedněch z mála mořských horkých pramenů na světě.

Barracuda Lake – Při koupání v nádherném jezeře sledujte přírodní fenomén, kdy díky sopečné aktivitě teplota vody s hloubkou neklesá, ale roste.

Banol Beach – Relaxujte, koupejte se a opalujte na pláži s nádherně bílým pískem a křišťálově čistou vodou.