X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Subic Bay

Plavby v okolí

Subic Bay / Filipíny

Na západním pobřeží ostrova Luzon na Filipínách se asi 100 kilometrů severozápadně od Manilské zátoky a hlavního města země rozkládá Subic Bay. Záliv v Jihočínském moři je přirozeným hlubokomořským přístavem a zahrnuje hned několik měst. To největší z nich, Olongapo, má asi 230 tisíc obyvatel.

Roku 1542 dorazili do Subic Bay Španělé, přístav ale nakonec založili v nedaleké Manilské zátoce. Když nad jejich námořní základnou převzala v roce 1762 nadvládu Británie, bylo Španělsko donuceno najít alternativní lokalitu, a tak došlo na Subic Bay. V době filipínsko-americké války v roce 1899 se základny zmocnily Spojené státy, které ji zásadním způsobem rozšířily a modernizovaly a držely až do roku 1992, kdy ji opustily poté, co byla zničena výbuchem nedaleké sopky Pinatubo. Z největší americké námořní základny mimo území Spojených států se stala významná průmyslová a obchodní oblast, ale také vyhledávaná turistická destinace. 

Pobřeží Subic Bay je lemováno řadou pohádkových písčitých pláží. Mezi ty nejznámější patří Dungaree s hezkými výhledy na vzdálené hory, All Hands s čistým pískem a průzračnou vodou nebo pláž Camayan, vyhledávaná hlavně příznivci šnorchlování a potápění. Na ty čeká pod křišťálově čistou hladinou zálivu nejen fascinující korálový útes, ale také hned několik vraků lodí.

Část Subic Bay je chráněná přírodním parkem Pamulaklakin. Kdo se vydá na pěší túru hustým deštným pralesem, může přitom navštívit i vesnice původního lidu Aeta, kde se seznámí s jeho tradicemi a ochutná místní kuchyni. 

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Inflatable Island, vodním parku s nafukovacími atrakcemi na pláži Half Moon v Olongapu, nebo Zoobic safari s velbloudy, pštrosy, tygry a dalšími druhy zvířat. Kdo dává přednost životu moří, neměl by si nechat ujít skvělá představení, plavání s delfíny a akvárium Ocean Adventure. Golfisté pak ocení nádherné 18jamkové hřiště Anvaya Cove s výhledy na moře i do vnitrozemí.

Na hoře Samat jihovýchodně od Subic Bay se k nebi vypíná majestátní kříž, památník obětem padlým v druhé světové válce s úchvatnými výhledy na Manilskou zátoku a muzeem s expozicí na téma válečných událostí.

Přístav je rájem milovníků nákupů, kteří tady najdou nespočet butiků světových značek i obchodů s klasickými suvenýry, jako jsou škeble z Jihočínského moře nebo třeba klíčenky ve tvaru Jeepney, přestavěného a prodlouženého Jeepu, jenž se na Filipínách zrodil po válce a rychle se stal nejoblíbenějším prostředkem hromadné dopravy.

Subic Bay svůj století dlouhý americký vliv nezapře, ochutnat tady ale filipínské speciality určitě není problém. Za vyzkoušení stojí pancit, smažená rýže s kuřecím masem, zelím a mrkví, tambakol, tuňák s chilli vařený v kokosovém mléce, nebo halo-halo, mlékem slazený led se sladkými fazolemi, kokosem a ovocem.

Místa, která stojí za to vidět

Zoobic Safari – Seznamte se s velbloudy, divokými prasaty, pštrosy, tygry a dalšími druhy ve zvířecím parku v nádherném prostředí džungle.

Dungaree Beach - Relaxujte, opalujte se a koupejte na pěkné písčité pláži s výhledy na vzdálené vrcholky.

Pamulaklakin Nature Park – Vydejte se na pěší túru krajinou tropického lesa a navštivte tradiční vesnice původního filipínského lidu.

Ocean Adventure – Nenechte si ujít skvělá vystoupení, hezké akvárium nebo plavání s delfíny v jednom z nejlepších mořských parků v jihovýchodní Asii.

Inflatable Island – Užijte si spoustu legrace v zábavním parku plném skluzavek, věží a dalších vodních atrakcí.

Mount Samat – Zavzpomínejte na události druhé světové války u mohutného památníku s dech beroucími výhledy na Manilskou zátoku.

Magaul Bird Park – Prohlédněte si desítky druhů barevných ptáků, zúčastněte se ptačího vystoupení, a nakonec se projděte třeba vysoko v korunách stromů.